VSS w służbie inżyniera dawniej i dziś

vsstitleOsoby zainteresowane programami SkyRaster z zakresu drogowego zapewne patrząc na tego bloga widzą: poszedł całkowicie w geodezję, a co z programami dla Nas? Cóż… nie ukrywam, że ostatnio bardzo intensywnie rozwijałem pewne rozwiązania z zakresu obsługi GPS/pomiarów, w zasadzie ciągną się one już od paru dobrych lat, jednakże ostatni rok był dość kluczowy w tym zakresie, a temat nawet częściowo również obejmuje zagadnienia budowlane. Jednakże wśród tych prac również znalazła się perełka m.in. dla geologów i firm wykonujących badania gruntu czy nawierzchni. A mianowicie mowa o nowym programie do VSS-a

A po co, skoro jest już program do VSS?

Ciekawe pytanie.

Przede wszystkim chodzi o elastyczność i łatwość rozwoju. Pierwszy program do VSS był pisany w duecie z Maćkiem Gawłem w 2003 roku – na praktykach, w zakresie Inżynierii Oprogramowania w Laboratorium Drogowym GDDKIA (praktyki na etapie studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim). W tych okolicach czasowych powstała również aplikacja do ugięć sprężystych (MN-Calc UGC). Obie aplikacje były napisane w Delphi.

geolabJednak lata lecą, potrzeby się zmieniają i trzeba dostosować aplikację do nowych wymogów. Czasem lepiej po prostu utworzyć coś na nowo, niż remontować starą konstrukcję. Dlatego wspólnie z warszawskim Geolabem postanowiliśmy wskrzesić ideę aplikacji do VSS i stworzyć coś nowego i świeżego 🙂

Mniej więcej w połowie 2013 rozpoczął się projekt zmian do VSS (jeszcze w oparciu o Delphi), ale dopiero w okolicy grudnia 2013 rozwój aplikacji nabrał rozpędu – nastąpiła zmiana – tym razem przejście na dający więcej możliwości język C++, z obsługą nowej normy DIN 18134 oraz możliwością rysowania wykresów.

Korzyści, które oferuje VSS PRO

Nowy wygląd interfejsu

VSS PRO wchodzi z wyglądem przypominającym ten znany z Sondy Dynamicznej:

vss-screen

Intuicyjne przyciski wywołujące odpowiednie zakładki faktycznie były korzystnie odbierane przez użytkowników programu Sonda – tak więc i w nowym VSS-ie nie mogło ich zabraknąć.

Nowy wygląd arkusza

stary-vss2stary-vssCzy nowy układ interfejsu to wszystko? Oczywiście, że nie – przede wszystkim zmianie uległa warstwa graficzna arkusza.

Aby porównać jak to się zmieniło zerknijmy na poprzednika – to jak wyglądał arkusz w MN-Calc VSS można zobaczyć po prawej stronie. Generalnie tabela umożliwiająca prezentację obliczeń dla VSS trójpunktowego, zawierała bardzo prostą stylistykę graficzną.

A teraz VSS PRO, ze stylem nawiązującym do stylu graficznego znanego z Sondy:

karta-pnGraficznie korzystniej się to prezentuje – dodatkowym atutem jest mały wykres odkształcenia, choć oczywiście  nie jest to jedyny wykres, jaki można uzyskać.

Wykres osiadania

Jeśli o wykresie mowa, to istotną nowością w VSS PRO jest możliwość drukowania zgodnego z normą, aproksymowanego wykresu, przedstawiającego kolejne etapy obciążania i odciążania.

wykres-osiadania

VSS 1-punktowy, VSS 3-punktowy

graph-13Jedną z opcji, jaka była oczekiwana przez użytkowników starszej wersji VSS była opcja wprowadzania wyników i liczenia wg procedury 1 lub 3 -punktowej. VSS PRO zaspokaja tę potrzebę i umożliwia szybkie przełączenie tego trybu i odpowiednią prezentację wyników:

graph-bn

Obsługa normy DIN 18134

Obsługa normy DIN 18134 to jedna z podstaw wersji PRO. Po wybraniu tej normy aplikacja wyświetla szereg opcji, umożliwiających dokonanie zgodnych z normą obliczeń obciążenia statycznego.

normy-dinObliczenia wg normy DIN przeprowadza się zupełnie inaczej, niż np. obliczenia dla norm polskich PN-S oraz BN:

Jak widać – aplikacja umożliwia również porównanie parametrów i przedstawienie informacji, czy spełniają założenia danej inwestycji. Natomiast wykres dla DIN prezentuje się następująco:

din-wykres

Angielska wersja językowa

VSS PRO jest pierwszym programem SkyRaster do celów badań geotechnicznych, który posiada podwójną wersję językową (zarówno interfejsu, jak i wydruku). Wydruki można zatem przygotować także dla zagranicznych kontrahentów, którzy wymagają dostarczenia wyników badań w języku angielskim.

ang-vss

Nowe możliwości aktualizacji

Pomijając kwestię ograniczenia czasowego wersji demonstracyjnej, aplikacja w trybie demo oferuje możliwości pracy analogiczne jak dla wersji komercyjnej. Wybór tego sposobu umożliwia również szybką aktualizację, znaną z programów Sonda Dynamiczna oraz RaportyGPS.

Zatem zapraszamy do korzystania – Instalator programu zawsze dostępny jest pod poniższym linkiem i życzymy wygodnej i efektywnej pracy z programem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *