Świąteczne wydanie 2.10 aplikacji geodezyjnych

Jak już pewnie wiecie, tuż przed Świętami zadebiutowała wersja 2.10 PowerGPS i RaportówGPS. Co prawda parę dni później doszło jeszcze coś extra do aktualizacji PowerGPS, ale już można powiedzieć – to kolejna imponująca aktualizacja od SkyRaster!

Co się zmieniło w Raportach?

Wpis – wpis z tej okazji – znajdziecie na blogu Raportów, pod tym linkiem, gdzie tradycyjnie opisujemy szczegóły zmian. Tym razem zmiany dotknęły prawie wszystkich formatów – oprócz standardowych poprawek i ulepszeń (np. obsługa offsetów zapisanych w nowej wersji Fieldgeniusa) nastąpiła harmonizacja danych o dokładności (czyli uporządkowano kwestie RMS2D RMS1D), co może wiązać się z innym sposobem interpretacji danych (szczególnie dla formatów, które oficjalnie tych wartości nie przekazują). Jednakże tryb harmonizacji można wyłączyć i wówczas aplikacja będzie pracować jak wcześniej.

W nowych Raportach  będzie można również lepiej sprawdzić statystykę wybranych pikiet (w module tabeli).

Będzie można wygenerować raport RTF zarówno w wersji poziomej (to znacie), jak i pionowej (nowość).

Raporty już w wersji 2.10 miały otrzymać tryb licencji pływającej (podobnie jak inne oprogramowanie SkyRaster), jednak na ten moment musimy przeprowadzić w tym zakresie dodatkowe prace analityczne, stąd na tego typu usprawnienia będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Możnaby zapytać, o co chodzi z tą licencją pływającą?

Wyobraźmy sobie użytkownika, który posiada 2 komputery – jeden np. jest w biurze, drugi w domu. Jak wiadomo, pracę czasem zabiera się do domu, jednakże fizycznie użytkownik nie jest w stanie korzystać z 2 licencji naraz.

A gdyby system udostępniał możliwość pracy, nie limitując do konkretnego komputera, lecz do ilości jednoczesnych uruchomień? W takim przypadku użytkownik korzystałby raz z jednego stanowiska, raz z drugiego, w oparciu o tą jedną licencję. Stąd też nazwa – pływająca licencja. Wśród zalet możnaby wymienić ograniczone koszty użytkowania (jedna licencja zamiast dwóch). Jednakże są też pewne wady: wymóg dostępu do internetu w momencie uruchamiania (obecna licencja zapisując klucz nie wymaga sieci do działania), oraz potencjalne problemy.

Jakie? Choćby związane z sytuacją, w której użytkownik nie otrzymuje zielonego światła do uruchomienia, z uwagi na to, iż w systemie komputer jest oznaczony jako aktualnie pracujący, podczas gdy faktycznie np. przed chwilą zabrakło zasilania (komputer się wyłączył) i nie zdążył wysłać informacji o zakończeniu poprzedniej sesji z programem.

Z innej strony mieliśmy zapytania o licencję n-stanowiskową pływającą (czyli umożliwiającą pracę nie 1 osobie naraz, a większej ilości – np. 5 osób w firmie korzysta z 10 komputerów na bazie tego samego kodu aktywacyjnego obejmującego 5 jednoczesnych sesji) i to wszystko dodatkowo skomplikowało mechanizm autoryzacji. Planowane zakończenie tego wdrożenia planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku, lecz z uwagi na dodatkowe nakłady, koszt licencji pływającej prawdopodobnie będzie trochę większy od standardowej ściśle-stanowiskowej licencji.

Co się zmieniło w PowerGPS?

O ile kilkanaście zmian w Raportach to jedno, o tyle PowerGPS doczekał się znacznie większej ilości usprawnień, poprawek. W sumie do użytkowników trafia aplikacja w wersji 2.10 ze zmianami w ilości: 119. Jest to spora ilość zmian, zważywszy, iż ostatnia aktualizacja programu była ok. pół roku temu i przez ten czas nie było do końca wiadomo, czy aktualizacja w ogóle dojdzie do skutku. Ma to związek z kwestiami ekonomicznymi – poczytacie o tym już we wpisie dotyczącym aktualizacji 2.10.

Czy wydanie obecnej aktualizacji zmienia coś w planach wydania nowych wersji? Czy taka duża ilość aktualizacji oznacza, że możemy spokojnie czekać na kolejne wersje i oczekiwać tak dużej ilości zmian?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna – obecnie poszukujemy funduszy na realizacje kolejnych usprawnień (i pokrycie kosztów poprzednich), a ponieważ crowdfunding nie sprawdził się w geodezji, jesteśmy zmuszeni do podniesienia cennika w nowym roku i obserwacji rynku i weryfikacji, jak taka podwyżka wpłynie na kondycję projektu. Dodatkowo musimy zadbać o lepszą reklamę (z uwagi na ilość aktualizacji jaka była wdrażana i bardzo ograniczone środki – nie można było o nią zadbać lepiej) – stąd też na razie nie planujemy kolejnych (tak imponujących) aktualizacji. Mamy jednak plan, aby lepiej udokumentować bieżącą postać aplikacji i przygotować kolejne samouczki i zakończyć wersję instrukcji dopasowaną do ostatniej publikowanej wersji. Wracając do aktualizacji – jedyne aktualizacje oprogramowania jakie bierzemy obecnie pod uwagę, to albo drobne poprawki, albo zmiany finansowane zewnętrznie – tj. jeśli dana firma lub osoba jest zainteresowana dostosowaniem do nowego sprzętu czy wprowadzeniem nowej funkcji – możemy zrealizować to, ale odpłatnie (przy założeniu pokrycia większości kosztów wdrożenia).

Czytelnia

Podsumowując – na okoliczność aktualizacji w sumie powstały następujące wpisy:

Tak więc – finalnie aktualizacja do wersji 2.10 stała się faktem! Tak więc zapraszamy do aktualizacji i skorzystania z nowych możliwości obu programów!

Coś extra!

Jeśli przeczytaliście wpis o aktualizacji na blogu PowerGPS, wiecie już, że na aktualizację 2.10 była planowana aktualizacja cennika, która jednak nie doszła do skutku z uwagi na okres świąteczny.

Dlatego też, skoro mamy jeszcze okres świąteczny, mamy też i prezenty – i jeśli zamierzacie nabyć programy taniej – macie doskonałą okazję, przy zamówieniach złożonych do końca tego roku gwarantujemy 20% rabatu! (rabat naliczany jest w momencie wystawiania fv). Jeśli jednak przeczytasz ten post już w Nowy Roku – nie martw się – pierwszy tydzień stycznia 2017 to również okazja do zakupu programów z wyżej wymienionych rabatem!

info-promo-pg-2016

Natomiast po 10 stycznia to już prawie pewnik – pojawi się nowy (wyższy) cennik, tak więc warto zwrócić uwagę na bieżącą promocję!

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt (trochę spóźnione) oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy załoga SkyRaster!

 

 

One response on “Świąteczne wydanie 2.10 aplikacji geodezyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *