Raporty GPS – krótkie podsumowanie

rgpsW obecnym czasie mija miesiąc, odkąd opublikowałem w sieci aplikację Raporty GPS, służącą do opracowywania dzienników pomiarowych z precyzyjnych odbiorników geodezyjnych RTK.

Pomyślałem, iż dobrze by było podsumować ostatni, dość intensywny miesiąc rozwoju aplikacji.

Krótka statystyka

Przez ten czas powstało w sumie 12 aktualizacji, wprowadzających szereg ulepszeń, zmian oraz poprawek. Dużo ze zmian powstało zarówno z inicjatywy użytkowników, jak i naszej ekipy.

W trakcie prac powstała nie tylko strona informująca o aplikacji: raportygps.pl, ale także strona serwisowa, podłączona pod tę samą domenę w katalogu raportygps.pl/obsluga.

Bazując na wykazie zmian (wskazanych np. na stronie pobierania ) podliczyłem:

 • 78 dodanych nowych funkcjonalności
 • 25 wprowadzonych zmian oraz ulepszeń
 • 15 dokonanych poprawek
 • w sumie 118 rzeczy mających związek z programem (uwzględniając tylko kwestie wykazane na www – z reguły czasem dochodzą drobne zmiany, których nie zdążę opisać na stronie).

Zwinne programowanie

Podczas realizacji projektu, jako jego kierownik oraz główny projektant, wybrałem metodę opartą o tzw. zwinne programowanie (metodyka Agile / Scrum). W skrócie – chodzi o to, iż stawiamy na funkcjonalność projektu i kolejne iteracje, zwiększające możliwości programu. Wszystko opracowywane jest tak, iż możliwa jest modyfikacja składowych oprogramowania tak, aby dostosować je do zmieniających się warunków. Co ważniejsze dla klienta – prace muszą  być prowadzone w taki sposób, aby kolejne iteracje trafiały do użytkowników w relatywnie krótkim czasie (nie dłużej niż miesiąc). W przypadku Raportów wyznaczyłem maksymalną długość iteracji na 1 tydzień.

W zasadzie sporo projektów, jakie prowadziłem do tej pory były w pewien sposób związane z metodyką klasy Agile/Scrum. Choć dopiero niedawno zdałem sobie sprawę, że takie postępowanie ma swoją nazwę i jest w pewien sposób sformalizowane :). Teraz mamy taką modę i dużo firm opracowujących oprogramowanie podaje w swoich materiałach informacje o stosowaniu tej właśnie metody – bo pozwala tworzyć wysokiej jakości oprogramowanie, zwiększając tym samym zadowolenie użytkowników.

W przypadku aplikacji, obecna funkcjonalność jest efektem nie tylko sukcesywnego rozbudowywania programu, ale także i przeprowadzonych etapów optymalizacji, które bywają „ukryte” dla użytkownika. Chodzi np. o zmianę architektury pewnej części oprogramowania tak, aby było bardziej elastyczne. Przykładem może być chociażby moment udostępnienia wersji z nową obsługą kolumn, umożliwiającą szybkie dodawanie nowych pozycji, bez konieczności żmudnego dostosowywania i długotrwałego testowania programu. Dla użytkownika wtedy w zasadzie „mało się zmieniło”, ale dla programisty – sporo.

Opinie

Opinie związane z użytkowaniem to kluczowa sprawa dla wytwórcy jakiegokolwiek produktu. Pozwalają na utrzymanie kierunku rozwoju programu tak, aby był jak najbardziej funkcjonalny oraz intuicyjny.

Nie ukrywam, że tuż po pierwszych publikacjach miałem sygnały, iż program we wczesnych wersjach jeszcze nie był zbyt dopasowany do geodezyjnych potrzeb (np. kwestii zgodności z wytycznymi GUGIK, możliwościami w zakresie przeliczeń geoid..itp). Wynikało to oczywiście z tego, iż na starcie moduł w wersji minimalistycznej był „żywcem wyjęty” z Cad-Room`a (który miał zintegrowane m.in. możliwości importu danych GPS i tworzenia raportów).

Jednak zauważyłem, że kombajn, jakim jest Cad-Room był przez sporą ilość testerów wykorzystywany głównie w zakresie raportów, dlatego też zapadła decyzja o stworzeniu niezależnej aplikacji – z szybszym i bardziej intuicyjnym dostępem niż w przypadku modułu do CR.

Niezwłocznie reagując na zgłaszane sugestie, udało się nam doprowadzić projekt do stanu w którym do SkyRaster zaczęły napływać opinie o programie:

Ale generator kombajn  🙂

Program jest rewelacyjny!

Generalnie widzę, że generator jest coraz bardziej dopracowany i mogę już myśleć o jego zakupie.

Super, o to chodziło !

Witam, pragnę podziękować za kawał dobrej roboty z generatorem. Gdyby tak wszyscy chcieli pracować.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Będę polecał wszystkim znajomym użytkownikom GPS .

Muszę przyznać, że program bije konkurencję na głowę.

Wszystkie funkcje naprawdę spełniają moje oczekiwania.
Ważna jest opcja formularza zawierającego pola wymagane rozporządzeniem o standardach.
Wymagają tego ośrodki przyjmujące operaty do państwowego zasobu geodezyjnego.

Plus za atrakcyjny wygląd raportu! Jest Pan jedyny, który zwraca na to uwagę 🙂 Plus za automatyczną lokalizację pomiaru!

Niesamowite jak szybko reaguje Pan na zgłaszane zmiany. Brawo!

Panie Marku,
odwalił Pan wielki kawał roboty. To już jest kombajn nie tylko do raportów pomiarów kinematycznych.

Myślę, iż to doskonale pokazuje, jak ważne dla rozwoju projektów IT jest zarówno słuchanie użytkownika, jak i projektowanie oprogramowania tak, aby można było w miarę szybko reagować na kolejne zgłoszenia dotyczące zmian i poprawek. W moim przypadku dochodzi również pasja, bo tak jak wspomniałem w pierwszych wpisach na blogu – pomimo typowych programistycznych zainteresowań, jednak ciągnie mnie do geodezji, więc rozwoju programu nie traktuję wyłącznie w kategoriach stricte zawodowych. Cieszy mnie to, jeśli dostarczane przeze mnie oprogramowanie jest przydatne i przyczynia się do zwiększenia wygody użytkownika.

Reasumując…

Można zadać pytanie: Czy w tak krótkim czasie zrealizowalibyśmy projekt, realizując go w oparciu o sztywne ramy korporacyjne?

Wątpię. W takich przypadkach inaczej zbudowany jest model decyzyjny – dużo więcej osób w łańcuchu decyzyjnym, więcej odrzuconych sugestii (nacisk na opłacalność projektu, a nie „bogactwo funkcji”), dłuższe testy, droższa aplikacja oraz dłuższe oczekiwanie Klientów na kolejne aktualizacje.

Naszym celem było zrealizowanie aplikacji, która m.in. będzie dostępna dla każdego geodety (a nie tylko większych firm geodezyjnych) – co wiązało się z ustaleniem cen na odpowiednio niższym poziomie (szczególnie porównując to np. z cenami naszego oprogramowania z zakresu drogownictwa).

Czy jednak obrany sposób będzie pozwalał na utrzymanie jakości oprogramowania na obecnym poziomie?

Dużo zależy od zainteresowania użytkowników i odpowiedniego marketingu. W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć tylko dobrego produktu – odpowiedni marketing jest równie ważny, szczególnie, gdy licencje na oprogramowanie są sprzedawane za ułamek wartości ceny wytworzenia aplikacji. Stąd też powziąłem decyzję o aktualizacji cennika – która będzie niedługo przeprowadzona, aby dostosować cenę do obecnych możliwości generatora. Oczywiście wszelkie zamówienia złożone przed aktualizacją cennika, będą realizowane po dotychczasowych cenach, więc jest jeszcze możliwość nabycia licencji na program po bardzo atrakcyjnej cenie.

Co dalej? Jaki plan na dalszy rozwój? 

W planie w pierwszej kolejności zapisane jest uzupełnienie strony serwisowej – opisanie funkcjonalności w „kombajnie” tak, by wszystko było całkowicie jasne i klarowne. W międzyczasie będziemy realizować kolejne modernizacje (np. ważniejsze poprawki – gdyby trzeba było coś uzupełnić/zweryfikować), aby utrzymać funkcjonalność programu na założonym poziomie. Rozbudowujemy również sieć autoryzowanych konsultantów/przedstawicieli, zatem jeśli podoba Ci się program i chcesz mieć większy wpływ na przyszłość oprogramowania lub też chciałbyś polecić program innym użytkownikom – skontaktuj się ze mną w celu ustalenia szczegółów współpracy oraz otrzymania dodatkowych materiałów.

4 responses on “Raporty GPS – krótkie podsumowanie

 1. Michał

  Naprawdę ciekawy wpis, z przyjemnością zabieram się za lekturę pozostałych. Mam nadzieję, że kolejne teksty pojawią się niebawem. Również planuję postawienie bloga oraz publikację na nim treści o geodezji. Tymczasem życzę powodzenia i czekam na nowinki 😉

  1. Marek Kupaj Post author

   No i znów WordPress nie poinformował mnie o nowym komentarzu, a od ostatniej publikacji siedziałem non-stop nad poprawkami do PowerGPSa i RaportówGPS i prawie zapomniałem, że mam bloga. Dziękuję za ciepłe słowa – już niedługo powinny pojawić się nowe aktualizacje i wpisy oraz video recenzja dalmierzy Disto i Bosch.

   Jeśli chodzi o postawienie bloga to nie jest specjalnie trudne – jak już się skonfiguruje to jest całkiem nieźle bo dzisiejsze systemy blogowe (np. WordPress) są bardziej intuicyjne niż rozwiązania spotykane np. z 10 lat temu – gorzej z systematycznością, bo przy dużej ilości roboty trudno czasem znaleźć czas na wpis. pozdrawiam i życzę powodzenia w geodezji i tworzeniu bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *