Przekazywanie poprawek z sieci typu ASG przez Androida

Po dłuższej przerwie dziś na tapecie temat związany z RTK i poprawkami umożliwiającymi precyzyjny, milimetrowy pomiar. Część sprzętów (takie np. jak Kolida K9) mają wbudowane modemy, które mogą komunikować się od razu z serwerami. Część urządzeń jednak musi poprawki otrzymać z kontrolera. Można jednak zadać pytanie – czy dałoby się wykorzystać Androida do przekazywania poprawek (np. z telefonu)?

Tak jak wspomniałem w poprzednim wpisie PowerGPS opublikowany, dostępna jest już publiczna wersja aplikacji RTK PowerGPS. W niej właśnie znajdziecie możliwość przekazywania poprawek.

Dane dostępowe serwera NTRIP

Ostatnio głośno się zrobiło o zmianach w zakresie odpłatności państwowego systemu dostarczania poprawek ASG – od połowy lipca system stał się płatny, wprowadzono dodatkową biurokrację, która sprawia, że nie wystarczy otrzymać nowy login i hasło dostępowe – trzeba jeszcze niestety załatwić robotę papierkową, aby uzyskać dostęp do sygnału. Zainteresowanych tą częścią tematu odsyłam do bloga Mierzymy.pl: http://blog.mierzymy.pl/oplaty-za-asg-eupos-wyjasniamy-krok-po-kroku/, na którym p. Marek bardzo ładnie wszystko opisał na swoim blogu.

Moje loginy ASG  już nie działają – zatem ostatnio do testowania możliwości PowerGPS założyłem konto w Małopolskim Systemie Pozycjonowania Precyzyjnego (który pozostaje jeszcze bezpłatny).

Tak więc mamy login i hasło do usługi NTRIP i wszystkie parametry, możemy przystąpić do testowania.

Uruchomienie przekazywania poprawek

poprawkiKonfiguracja jest prosta, bo sprowadza się do ustawienia konkretnej usługi (czy to ASG, czy MSPP lub inne sieci, np. TPI net pro lub Leica SmartNet), hasła dostępowego a także wybrania portu, na jaki będą przekazywane poprawki.

Całość zostanie zgrabnie opisana na stronie serwisowej projektu PowerGPS.

Przy czym PowerGPS umożliwia przekazywanie poprawek zarówno na osobny port (wtedy nie trzeba nawet uruchamiać GPSu), lub też bezpośrednio na port GPS (jeśli do Androida podłączymy RTK).

Warsztat testowy

uaPonieważ aktualnie nie mam u siebie żadnego RTK, zasymulowałem port odbiornika poprzez nasz Ultra Adapter, który w trybie USB-Bluetooth był podłączony do PC-ta.

W momencie gdy w Androidzie uruchomiony został klient NTRIP (moduł łączący się z wybranym serwerem poprawek), uruchomił od tym samym port odbiornika i zaczął przekazywać dane do Adaptera.

Połączenie działa - czyli podświetlone na niebiesko ikonki danych z serwera RTCM oraz modułu przekazywania poprawek
Połączenie działa – czyli podświetlone na niebiesko ikonki danych z serwera RTCM oraz modułu przekazywania poprawek

I na ekranie już w Windowsie otrzymałem kolejne binarne znaczki, coś takiego:

realterm

Co oznaczało, iż dane płyną, a komunikacja jest faktem.

Dane były testowane przy podpiętym amatorskim GPS (Bluetooth) i bez jego udziału.

Przy włączeniu GPS, po prostu aktywował się serwer poprawek, a za nim moduł przekazywania poprawek. Tutaj miałem mały zgrzyt, bo przy testowaniu realnego sygnału (z Zielonej Góry), MSPP po wysłaniu depeszy GPGGA (jaką trzeba wysłać do serwera poprawek) nie wysyłał w ogóle danych! Ale to zrozumiałe, bo system jest zlokalizowany w okolicach Krakowa, czyli jakieś 400km dalej. W momencie gdy podłączyłem jako GPS log z Krakowa, wówczas pozycja została poprawnie przyjęta i poprawki popłynęły.

W przypadku testów bez GPS, po kliknięciu na ikonę „Serwera RTCM”, uruchamiał się również moduł przekazywania poprawek (ale to akurat można również zdefiniować w opcjach NTRIP, jeśli ktoś nie chce takiej automatyki, tylko włączać kolejne urządzenia ręcznie).

Testy przeprowadziliśmy na paru sprzętach z Androidem (telefon / tablet 7″ i 10″) i całość spisywała się prawidłowo, zatem myślę, że można umożliwić testy wszystkim zainteresowanym.

Sprawdź u siebie

Zapraszam zatem do pobierania PowerGPS i bezpłatnego sprawdzenia, czy przekazywanie poprawek będzie funkcjonować również u Was!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *