Premiera RTK PowerGPS!

newlogopgW końcu! Po bardzo długim okresie rozwoju programu mam przyjemność zaprezentować Wam najnowszą odsłonę programu RTK PowerGPS – w wersji 1.50. Zmian od czasu ostatniej oficjalnej publikacji (wersji 1.23) było dość sporo, program był przez ten czas aktywnie testowany i modyfikowany. Obecna wersja jest już całkiem stabilna i bardzo dobrze spisuje się w terenie.

Dziś dzień refleksji, dodałem od siebie trochę historii projektu i nowych ciekawostek.

Paczka aktualizacji

W dniu dzisiejszym ma miejsce premierowe udostępnienie zarówno nowej wersji PowerGPS, jak i Raportów GPS. Udostępnione aktualizacje dotyczą trzech wersji programów:

  • RTK PowerGPS [Android] – wersja 1.50
  • RTK PowerGPS [Windows] – wersja 1.50
  • Raporty GPS [Windows] – wersja 1.44 R2

Programy możecie ściągnąć z tej strony.

Jednak aktualizacja to nie wszystko, bowiem wraz z publikacją nowej wersji pojawiły się zmiany w zakresie strony projektu (powergps.pl), czyli aktualizacja możliwości, dodanie cennika i dokumentacji pozwalającej na szybki start z programem. Dla osób, które wolą dynamiczny pokaz, przygotowałem odpowiedni filmik, który wstawiłem już na Youtube’a.

Powyższy filmik pokazuje łatwość z jaką można wykorzystać RTK z Androidem w terenie. Konfiguracja i start w parę minut? Nie ma problemu – po prostu włączamy i działamy. O coś takiego chodziło i jak patrzę na wersję sprzed pół roku i teraz, widzę kolosalne różnice w intuicyjności obsługi programu. Mam nadzieję, że Wam tego typu interfejs przypadnie do gustu i będziecie mogli wykorzystać aplikację w swojej pracy.

PowerGPS i indyki

Jaki PowerGPS ma związek z tym popularnym ptakiem? Otóż osoby, które lubią rozrywkę w postaci gier (np. na telefon lub tablet) zapewne zauważą trend, jaki w ostatnich latach się skrystalizował. Otóż aby wydać program lub grę w dzisiejszych czasach potrzebny jest nie tylko projekt, programista i czas, ale również pieniądze. Te można pozyskać we własnym zakresie, lub udać się do wydawcy, który za prawa do projektu zapłaci odpowiednią stawkę za pracę i wyda projekt pod własnym szyldem.

To może być dobra droga, jeśli chodzi o komercjalizację projektów, jednak w takich przypadkach autorzy często potrafią stracić kontrolę nad rozwojem projektu – szczególnie gdy pieniądze dla akcjonariuszy są dla korporacyjnego wydawcy ważniejsze, niż potrzeby klientów.

Z drugiej strony, nie tylko komercyjny wydawca może wydać aplikację. Może to zrobić każdy, więc nawet nie mając finansowego wsparcia ze strony wydawcy (albo biorąc kredyt), można spróbować własnych sił. Tego typu wydania noszą nazwę „indie”, choć ten termin jest często stosowany wśród autorów gier komputerowych (link do wikipedii). Wówczas ryzyko jest całkowicie po stronie autora, również możliwości kształtowania możliwości aplikacji. W każdym razie ze słowa indie zrobił się „indyk” i jeśli usłyszycie, iż dane dzieło jest indykiem – będziecie już wiedzieć o co chodzi.

W przypadku serii PowerGPS (jak i Raportów), program był rozwijany w oparciu o nasze środki oraz małą pomoc finansową ze strony osób, które chciały nam pomóc w realizacji tego celu. Jakiś czas temu myśleliśmy o crowdfundingu, ale tego typu finansowanie lepiej wpasowuje się w projekty jeszcze będące na papierze, a nie będące już w zaawansowanej fazie rozwojowej. Ponieważ na naszych barkach spoczywała przyszłość „geodezyjnego indyka” – w 2014 zdecydowałem o przedłużeniu rozwoju projektu, aby całość działała najbardziej stabilnie i aby oferowała wysoką jakość, jaką jesteśmy w stanie zapewnić adekwatnie do skromnych możliwości finansowych. I dopiero teraz, pod koniec pierwszego kwartału 2015 możecie zobaczyć efekty, czyli oficjalną premierę finalnej wersji „indyka” – RTK PowerGPS 1.50.

Wsparcie dla funkcji RTK

Oczywiście finansowanie to jedno, natomiast dostęp do sprzętu to drugie. W momencie gdy ogłaszałem małą informację o programie (na forum geodezyjnym Geoforum) nazwa PowerGPS nie była powiązana z programem, a funkcje geodezyjne były opakowane w moduł geodezyjny, który z modułem architektonicznym nosił nazwę Cad-Room. W tamtym przypadku były już poczynione pewne przymiarki do RTK (np. odbiór poprawek NTRIP, łączenie i obsługa komend po NMEA..itd) choć nacisk był położony na funkcje obliczeniowo-wizualizacyjne. Niestety wtedy nie mieliśmy sprzętu RTK do dyspozycji i mogliśmy bazować tylko na informacji od użytkowników, czy program działa z ich RTK. W przypadku tamtej wersji (z 2013r.) akurat nie działało, całość nie była stabilna. Co więcej pojawił się kryzys finansowy i temat Cad-Rooma (modułu architektonicznego) musiałem odłożyć na nieokreśloną przyszłość. Ciężka decyzja, ale tak właśnie wygląda ryzyko tego typu projektów – trzeba się kierować tematem, który daje jakieś szanse na rentowność i który spotyka się z większym zainteresowaniem. Moduł kontrolera geodezyjnego na Androida z takim zainteresowaniem na szczęście się spotkał.

Zresztą to właśnie post obudził to zainteresowanie geodetów i na początku roku w gronie znajomych geodetów zrobiliśmy mały wstęp do dostosowania Cad-Rooma do sprzętów RTK. Był początek 2014 roku, kiedy udało dam się dograć terminy i zrobić małe testy w Krośnie Odrzańskim.  Od tego momentu nie upłynęło zbyt wiele czasu i mieliśmy już pewne sukcesy w zakresie komunikacji ze sprzętami Kolidą K9-T oraz Epochem 35. Niestety z komunikacją z Epochem był mały problem, więc skoncentrowałem się na dostosowaniu do Kolidy.

Tutaj największym problemem był brak dostępności sprzętu – co innego jest mały test w weekend, a co innego dostępność sprzętu, aby można było swobodnie sprawdzić, czy RTK pracuje w odpowiednim trybie i co jeszcze trzeba zmienić. Czasem po prostu jest tak, że dany kod się zmieni i trzeba uruchomić sprzęt na parę minut, aby sprawdzić poprawność – i jego brak sprawia, iż trzeba załatwić do niego dostęp – a to wymaga czasu, jest problematyczne dla właściciela sprzętu (geodety, który wykorzystuje sprzęt w pracy). Tak więc w tamtym czasie trzeba było bardziej koncentrować się na rozwoju aplikacji do Raportów GPS, gdyż okazało się, że dla geodetów lepszy będzie mały programik-generator, niż moduł w niegotowym kombajnie Cad-Room.

Wracając do rozwoju Powera – potrzeba było mieć sprzęt na miejscu, ponieważ pomiary z użyciem RTK wciąż nie były stabilne i oferowały ograniczone możliwości pomiarowe. W każdym razie temat w jakimś stopniu się rozwijał, ale dobrze było mieć coś lepszego…. Niestety zakup odbiornika nie wchodził w grę – RTK to sprzęty warte przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy zł, więc zakup sprzętu w celu wyłącznie rozwoju programu nie był ekonomicznie uzasadniony.

geopryzmat-logoI tutaj pojawiło się światełko w tunelu – firma Geopryzmat (dystrybutor Kolid), która już pod koniec roku 2013 zainteresowała się ówczesnymi wersjami demonstracyjnymi, w drugiej połowie 2014, widząc problemy ze zdalnym dostosowaniem programu, ale także dostrzegając jego unikalność zaproponowała nam nieodpłatne wypożyczenie sprzętu K9 z tabletem – na potrzeby pełnego dostosowania programu do komunikacji z modelami K9. Tak więc po sezonie ogórkowym, gdy dzieciaki szły do szkoły w nowym roku szkolnym, my otrzymaliśmy Kolidę i szykowaliśmy się do testów na punktach geodezyjnych i sprawdzaliśmy w praktyce możliwości kolejnych wersji programu. Efektem tego dostosowania był mały sukces – test na POLRefie.

W tamtym okresie zakładaliśmy, iż temat jest już prawie na ukończeniu i sprzęt miał być w mojej dyspozycji krótki czas. Ale dopiero testując i sprawdzając poprawność w różnych zakresach działania programu okazało się, że nie tylko moduł komunikacji z RTK trzeba usprawnić – po drodze okazywało się, iż dochodzą kolejne dodatkowe problemy do rozwiązania (nie tylko komunikacyjne), konieczność zapewnienia lepszej intuicyjności, dodania nowych funkcji, obsługi formatów, zmiany istniejących rzeczy (na świeżo zresztą otrzymywaliśmy sugestie i nowe zapytania testerów odnośnie programu). Program pierwotnie miał być udostępniany we wrześniu/w październiku, a okazało się, że przeciągnęło się to jeszcze o pół roku i pochłonęło dodatkowych ponad 2000 roboczogodzin. Tak – to nie była praca weekendowa, tylko harówka od rana do wieczora, z reguły 6-7 dni w tygodniu, aby móc zapewnić możliwie największą jakość wynikową. Realizując tego typu projekt widzę już dlaczego duże studia potrafią przeciągać premierę wydania swoich dzieł…

Ze strony dystrybutora mieliśmy zapewnienie o możliwości utrzymania sprzętu do momentu poprawnej funkcjonalności programu – aby użytkownicy finalnej wersji programu mieli jak najlepszą jakość pracy.  Teraz, gdy mieliśmy okazję przeprowadzić testy na finalnej wersji, dopracować instrukcję i widać, iż działa to jak trzeba – możemy wreszcie ogłosić faktyczną premierę programu (w wersji tzw. produkcyjnej – czyli pozwalającej na wygodną, komercyjną pracę). I w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Geopryzmatowi (firmie oraz pracownikom zaangażowanym w projekt – szczególnie Panu Kajetanowi) za udzieloną profesjonalną pomoc i nieodpłatne wypożyczenie sprzętu oraz udostępnienie infrastruktury do testowania połączenia z bazą poprawek TCP. Dzięki temu kompatybilność PowerGPS z modelem K9 jest o wiele większa, niż pierwotnie zakładana, a sama praca z RTK powinna być wydajna, wygodna i co ważniejsze – stabilna. Osoby testujące wczesne wersje programu z funkcjami komunikacji z RTK powinny zauważyć różnicę…

Jeśli już przy podziękowaniach jesteśmy, to w sumie mógłbym wspomnieć jeszcze o osobach i firmach, które zaufały nam i na przestrzeni ostatniego roku udostępniały sprzęt do testów z PowerGPS:

  • podziękowanie dla firmy Geo-Graf Andrzej Kleszcz za udostępnienie dalmierza Bosch GLM100C w celu dostosowania emulatora Disto, który z kolei posłużył za podstawę do obsługi Boscha w PowerGPS
  • podziękowanie dla p.Marka Pudło, znanego Wam autora bloga w domenie Mierzymy.pl i jednocześnie właściciela sklepu ze sprzętem geodezyjnym – za udostępnienie do testów z PowerGPS dalmierzy Disto D510, Disto D8, Disto D3a BT oraz Bosch GLM100C (co było związane z dograniem kwestii komunikacji z dalmierzami)
  • podziękowanie dla firmy Geomap z Zielonej Góry za udostępnienie do testów sprzętu RTK Trimble SPS882 oraz zestawu geodezyjnego (statyw+adapter do RTK)
  • podziękowania dla firmy LevelGeo z Zielonej Góry za udostępnienie do testów sprzętu RTK South S82.2014
  • podziękowania dla firmy Geomatix z Katowic za udostępnienie do testów sprzętu RTK South S82-T z tabletem

Chodzi o jakość… i możliwości…

Pierwotnie aplikacja miała służyć jako uzupełnienie posiadanego przez geodetę kontrolera na Windows Mobile. Jak wiecie tego typu sprzęty są zazwyczaj sprzedawane z RTK, tak więc mając możliwość pracy na telefonie jeśli padnie nam w terenie kontroler – jest to duża pomoc, bo nie tracimy czasu.

Jednak w trakcie rozwoju okazało się, że są geodeci, którzy chcieliby korzystać z programu ZAMIAST kontrolera z Windows Mobile. Jeśli np. decydujemy się na sprzęt i liczymy każdą złotówkę, kontroler z oprogramowaniem za grubych kilka tysięcy jest już dużym wydatkiem. Natomiast jeśli mamy telefon, to kilkaset zł za program może być tutaj wybawieniem, a na pewno daje nam pewną niezależność. W takim przypadku nie ma wyjścia – aplikacja ma nie tylko mierzyć, ale również zapewnić obsługę na takim poziomie, aby można było ten pomiar zrobić co najmniej tak szybko i wygodnie, jak na sprzętach z Mobilem.

Doskonałym wyjściem w tym przypadku była pełna integracja z Raportami GPS – dzięki temu można było uruchomić nie tylko generowanie raportów RTK po stronie Androida, ale również zadbać o dostępność danych dla różnych pól i kolumn w raporcie. W grudniu 2014 napisałem coś o tym.

Równocześnie rozwój większego programu na Androida okazał się bardziej złożony, niż założyłem – programowanie w tym systemie, jak się okazuje, wymaga czasem nadkładania pracy, ze względu na niezależne czynniki. Przykładowo, jakiś czas temu otrzymaliśmy maila z informacją, iż na danym sprzęcie z Androidem niemożliwe było sparowanie sprzętu Topcona. Jak się okazało, ten konkretny GPS nie miał autoryzacji PIN, a projektanci Androida założyli – musi być jakiś PIN, tak więc nie przejdziemy dalej, jeśli go nie podamy. Podawanie 0000 lub innych tego typu numerów nic nie dawało. Jak się okazało programiści Androida ignorowali zgłaszane od lat przez użytkowników tego typu sprawy, więc trzeba było opracować rozwiązanie, które załatałoby ten problem.

Czy PowerGPS można już kupić?

Seria PowerGPS jest już dostępna w sprzedaży – jeśli zainteresowanie będzie umożliwiało finansowanie projektu ze sprzedaży licencji – w pierwszej kolejności będziemy koncentrować się na wersjach rozbudowanych, czyli PRO. W planie mieliśmy parę różnych odmian wersji (m.in. RTK Start – możliwości możecie sprawdzić w PDFie dostępnym na stronie), ale czas i budżet zweryfikował plany i na razie trzeba było wybrać jedną wersję i na niej skoncentrować swoje działania. Natomiast od teraz możecie zamawiać programy w pakietach – PowerGPS jest mocno zintegrowany z Raportami GPS, tak więc zamawiając pakiet macie w zasadzie wszystko co potrzeba do precyzyjnych pomiarów RTK/RTN.

Z drugiej strony, ze względu na wspomnianą we wcześniejszych akapitach pomoc od sprzedawcy Kolid, w drodze uhonorowania Geopryzmatu (który jako jedyny dystrybutor RTK w tamtym czasie zdecydował się nam pomóc), jeśli planujecie zakup RTK z programem na Androida z programem do Raportów produkcji SkyRaster – to przez najbliższe 3 miesiące będziecie mogli nabyć taki zestaw oprogramowania w Geopryzmacie 15% taniej, bo taki właśnie wyjątkowy i atrakcyjny rabat przygotowaliśmy dla dystrybutora marki Kolida.

Jeśli natomiast jesteście zainteresowani tylko oprogramowaniem – zapraszamy na stronę, gdzie możecie zamówić oprogramowanie w pakiecie z Raportami. Dla obecnych użytkowników Raportów przygotowaliśmy mały rabat 5% na zakup PowerGPS-a, natomiast geodetom, którzy pomogli nam w rzeczach związanych z testowaniem bądź poprawkami PowerGPS i którzy są zainteresowani zakupem PowerGPSa – dziękujęmy serdecznie za wsparcie i zapraszam do kontaktu, dla Was przewidziane są również atrakcyjne, indywidualne rabaty.

Tak więc kończąc ten przydługawy wpis – zapraszam do testowania nowych wersji oprogramowania. Programy podobnie jak Raporty, bez licencji działają w pełnej wersji przez ograniczony zakres czasowy (14 dni – czyli TRIAL), do poprawnego działania autoryzacji wymagają dostępności sieci (WIFI lub GSM).

Druga część filmiku – już wkrótce!

pozdrawiamy i życzymy udanych Świąt!

3 responses on “Premiera RTK PowerGPS!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *