O ile niepewność pomiaru to metoda pozwalająca na oszacowanie precyzji metody dla danego zestawu wyników, o tyle w jaki sposób można sprawdzić jaką realną dokładność osiągnęliśmy wykonując pomiary?
Oczywiście możemy wykonać X powtórzeń w danej sesji pomiarowej i dokonać jej statystycznego oszacowania. W tym przypadku mówimy o POWTARZALNOŚCI.
Jednakże użytkownik stojąc przed dylematem – określenia niepewności już wyobraża sobie tworzenie złożonych arkuszy w Excelu, powtórne wprowadzanie tych samych wartości – wszystko to co sprawia, że tracimy produktywność.
Właśnie aby zapobiec takim sytuacjom, w programie Labor Tech 1 PRO został dodany moduł szacowania powtarzalności pomiaru / wyników. Założeniem jest jak najprostszy sposób dotarcia do celu – w końcu nasz czas jest cenny i nie warto go tracić na żmudne przepisywanie danych.
Zaczynamy więc:
Gromadzimy dane
Najpierw musimy dokonać pomiaru i zapisać go w kolejnych (osobnych) plikach. Warto jest w takim przypadku wypełnić pola związane z informacjami o numerze serii:
pola te pomogą nam później zidentyfikować dane przy ustalaniu serii pomiarowej.
Obliczamy powtarzalność
Aby obliczyć powtarzalność przechodzimy do zakładki Powtarzalność wyników i przyciskiem Dodaj pliki wskazujemy pliki z pomiarami, jakie chcemy zestawić:
Aplikacja w nawiasach kwadratowych wyświetli ilość próbek w danym pomiarze. Jest to istotne, ponieważ porównanie może obejmować tylko pomiary wykonane w warunkach powtarzalności, czyli po przełożeniu na nasze: te które da się ze sobą porównać. Jeśli np. ilość próbek się zmieniała w zakresie pomiarów, to wyniki najprawdopodobniej będą się bardziej różnić, co zaprzeczy idei powtarzalności. Podobnie będzie w przypadku gdy np. załadujemy pomiary wykonane w różnych odstępach czasowych lub przez różnych laborantów. Wówczas trudno mówić o warunkach powtarzalności, bo zbyt wiele warunków zostało zmienionych w trakcie pomiarów, aby można je było sensownie porównać. Aby było łatwiej, obok okna z plikami znajduje się krótka instrukcja co i jak.
Oczywiście, jeśli wskażemy odpowiednie pliki, możemy wcisnąć przycisk Pokaż raport, który zestawi nam pomiary, zarówno dla oznaczenia wilgotności:
..jak i dla oznaczenia gęstości objętościowej wg metody Proctora:
Na samym końcu otrzymamy informację, jak bardzo duży jest rozrzut wartości optymalnych (uzyskanych z interpolacji wykresu).
Podany oczywiście przykład jest przykładem „na szybko” i nie odzwierciedla faktycznego charakteru wartości, pokazuje jednak, że mając pod ręką taki moduł, nie zastanawiamy się jak długo zajmie nam takie porównanie – zastanawiamy się co zrobimy z zaoszczędzonym czasem!
Następny wpis: Wskaźnik zagęszczenia w praktyce – nowości w Labor Techu 1 PRO ciąg dalszy!
Pingback: Jak szybko wyznaczyć wilgotność optymalną gruntu | SkyRaster Blog