Nowe narzędzie do raportów GPS dla geodetów

W obecnych czas, pomimo postępu technologii, w naszym kraju dużo jest zasad, które wcale nie zmniejszą  „papierologii”. Dla przykładu w geodezji, podczas precyzyjnych pomiarów, nie wystarczy je wykonać, a wynik zapisać do pliku – należy także udokumentować ten proces i przygotować odpowiedni, zgodny z rozporządzaniem, raport z pomiaru GNSS\RTK.  Tego typu aplikacje często są dodawane do sprzętów GPS przy ich zakupie, jednakże czasem okazuje się, że domyślne narzędzie jest już niedostępne (wygaśnięcie licencji) bądź też nie odpowiada naszym oczekiwaniom i trzeba poszukać czegoś lepszego.

rgpsJakiś czas temu zintegrowałem moduł do przygotowywania raportów GPS – było to inspirowane wpisami dotyczącymi CHC i problemów licencyjnych z generatorem, jaki został dostarczony przez dystrybutora użytkownikom tego GPS (więcej o tym można poczytać na forum geodezyjnym Geoforum). W tamtym czasie sporo firm zaproponowało własne rozwiązania; ja również dołączyłem do tego grona.

Jednakże w moim przypadku było to w pierwszej kolejności zintegrowanie modułu do raportów z oprogramowaniem Cad-Room. Obecnie Cad-Room jeszcze jest szlifowany, aczkolwiek od testerów, jakim udostępniłem aplikację, wynika, iż moduł generowania raportów cieszy się sporym powodzeniem. Z tego względu za namowami użytkowników postanowiłem odseparować moduł i stworzyć niezależną, małą aplikację, będącą wyłącznie generatorem raportów GPS.

Ten wpis jest dowodem na zakończenie tego procesu. Na stronie:

http://raportygps.pl

znajdziecie wspomniany tu program do przygotowywania raportów z RTK.

Program jest uniwersalny – przeznaczony do pracy z kilkoma rodzajami plików z danymi GPS:

  • CSV – przygotowane przez aplikację kontrolera Landstar
  • RW5 – przygotowane przez aplikację kontrolera SurvCE
  • JXL – przygotowane przez aplikacje związane z Trimble
Wygląd okna programu do raportów GPS
Wygląd programu RaportyGPS – małe okno, prosty wygląd i co ważniejsze – mało kroków od pliku do gotowego raportu!

Jak obsługuje się program?

Można tak, jak w Cad-Roomie – ładując plik (tutaj mamy tylko jeden przycisk, więc nie trzeba szukać po rozbudowanym menu 🙂 ). Można też bardziej nowocześnie, np. przeciągając plik z pulpitu wprost do okna aplikacji, ew. przeciągając plik z danymi na ikonę aplikacji Raporty (gdy nie jest jeszcze uruchomiona).

Po załadowaniu pliku, program potrafi automatycznie rozpoznać format. Mając wskazany plik zostanie otwarte okno ze wstępnie zinterpretowanymi danymi (np. pokazaną ilością rekordów, wyciągniętą informacją odnośnie zastosowanego układu współrzędnych).

Ciekawą rzeczą jest automatyczne określenie lokalizacji na terenie Polski. Nazwa miejscowości lub lokalizacji także „wskoczy” w odpowiednie pole na formularzu. Aby program był bardziej elastyczny, zawarłem w nim możliwość wyboru zestawu kolumn, widniejących na raporcie. Można też wybrać szablon, wg którego będzie generowany raport (stary raport jak dla użytkowników CHC lub nasz przyjemny dla oka, profesjonalny wygląd).

Tak więc, czy masz CHC, czy masz Kolidę – nie ma znaczenia. Wystarczy, że będziesz mieć dane w jednym ze wspomnianych formatów i możesz mieć ładny i przyjaźnie wyglądający raport, taki jak ten:

Fragment raportu GPS wygenerowanego przez program RaportyGPS
Fragment raportu GPS wygenerowanego przez program RaportyGPS

Program, ze względu na konkretne przeznaczenie, jest też dostępny za dużo mniejszą kwotę (80zł netto), niż trzeba by zapłacić za Cad-Rooma (ponad 1/5 ceny planowanej ceny CR), co jest zdecydowanym atutem dla osób zainteresowanych przede wszystkim aplikacją do przygotowywania raportów z RTK. Mówimy o wersji, która ma licencję dożywotnią, z prawem do bezpłatnych aktualizacji przez cały okres użytkowania.

Zapraszam do testowania oraz zgłaszania sugestii – wersja demo jest dostępna bezpłatnie na tej stronie.

One response on “Nowe narzędzie do raportów GPS dla geodetów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *