Nowe możliwości Carport Architect 3D

efektowa-weranda-carportPrawie rok temu, w marcu, pod linkiem http://skyrasterblog.pl/carportowe-inspiracje-w-3d/ opisywałem program jaki opracowałem dla Carport Planet w 2012r.  Aplikacja pozwalała na wygodne prototypowanie zadaszeń (głównie z myślą o osobach, zainteresowanych zadaszeniami pod samochody) w 3D. Na początku 2015r. pojawiły się kolejne ulepszenia w ogólnodostępnej aplikacji, tym razem dość mocno wpływające na wizualizację.

Nowa kolorystyka

Są chwile, w których okazuje się, że chcielibyśmy zastosować bardziej żywszą paletę barw. W przypadku starszej wersji oprócz typowych kolorów drewna (jasne, ciemne), do wyboru były również niestandardowe konowe-kolory-carportlory jak biały lub zielony.

W najnowszej wersji Architecta mamy ulepszoną paletę barw, umożliwiającą np. zamówienie konstrukcji w kolorze czerwonym:

 

carport-czerwony
Gustowny wolnostojący garaż dla samochodu w kolorze czerwonym

Więcej modułów

Carport Architect pozwalał na wybór spośród kilku typów konstrukcji. M.in. była to również konstrukcja modułowa, czyli zawierająca dwa wolnostojące zadaszenia, połączone ze sobą. Jednakże modułów można zamówić więcej, lecz program pozwalał tylko na wizualizację dwóch obiektów.
Teraz to się zmieniło – można ustalić dowolną ilość modułów (max. 8) – choć należy brać pod uwagę wydajność komputera (im więcej modułów tym będzie wolniej rysował).

multi-modulyPod spodem – po lewej stronie, można zapoznać się z przekrojami drewna klejonego, jakie będzie zastosowane przy budowie konstrukcji. To okienko jest również nowością w programie.

Balustrady

Zadaszenia można wykorzystać również do innych celów – np. zrobić wizualizację ogródka lub zadaszenia dla restauracji na świeżym powietrzu. Do tego celu można wykorzystać wcześniej wspomnianą większą ilość modułów, co może wyglądać tak:

balustrady-2Ale jak widzicie, wciąż czegoś brakuje w tej wizualizacji… A może tak będzie lepiej?

balustrady-3balustrady-4Prawda że ciekawiej? Sam mechanizm został tak zaprojektowany, aby można było dodać element balustrady w dowolnym miejscu konstrukcji – wybierając przy tym odpowiedni dla nas styl wyglądu balustrad.

Oczywiście możemy tego typu elementy dodać również do zadaszeń przyściennych, tworząc efektowną werandę:

efektowa-weranda-carport

Zabudowa

Elementy zabudowy mogą być przydatne, w przypadku gdy np. planujemy zrobić zadaszenie do przechowywania drewna. Wówczas dobrze byłoby mieć ogrodzenie, które będzie lepiej stabilizowało składowane materiały:

skladzik
Przykład zadaszenia z zabudową tylną i boczną oraz boczną balustradą – przydatny zarówno jako garaż samochód lub jako skład drewna
zabudowa-balustrady
Zabudowa łącznie z balustradami – konstrukcja modułowa

Lepszy wygląd interfejsu okienkowego

Biorąc pod uwagę nowe możliwości, jakie zaoferowały mi komponenty do obsługi kontrolek Windows (przykład użycia: np. wygląd w nowych Raportach GPS), spróbowałem zastosować je w Architekcie.
Efekt okazał się następujący:
formularzCałość dużo lepiej się prezentuje, niż wcześniejszy klasyczny interfejs oparty na wcześniejszych stylach Windows. Jak widać, warto inwestować w usprawnianie wyglądu graficznego.

Skąd można pobrać program?

Program w najnowszej wersji 2.22 można pobrać z tej strony: http://carportplanet.pl/zadaszenia_tarasowco ważniejsze – całkowicie bezpłatnie. Dzięki temu, jeśli ktoś z Was planuje w niedługim czasie postawić podobne zadaszenie – można sprawdzić jak interesująco może wyglądać na naszym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *