Co wspólnego mają Android, pomiary RTK i Raporty GPS?

and-raportyWczoraj nastąpiła aktualizacja programu SkyRaster – RaportyGPS. Kolejna modernizacja programu pakiet nowych rzeczy, zmian oraz poprawek, które w założeniu mają czynić program lepszym i bardziej przydatnym w obsłudze.

Odpowiadając na zadane w tytule pytanie: można się domyślić, że Raporty GPS oraz pomiary RTK mają wiele wspólnego – bo to przygotowanie dziennika na podstawie pomiarów RTK jest sensem działania aplikacji. Ale Android? Co ma wspólnego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym wpisie.

Tak jak można znaleźć w najnowszym wpisie na stronie serwisowej raportów (polecam) – KROK MILOWY RAPORTÓW 1.28, aplikacja otrzymała nowe możliwości, m.in. w postaci obsługi kolejnych formatów. Od wersji 1.28 można już przygotowywać eleganckie raporty mając także pliki TXT z generatora Leici, doszły ulepszenia dla formatów CSV (Landstar) oraz JXL (Trimble), ale także nowy format RTKP.

A cóż to takiego ten format RTKP?

Otóż jeśli wykonujemy jakikolwiek pomiar, trzeba go jakoś zapisać. Jeśli będziemy go wykonywać w oparciu o software SkyRaster na Androida, wówczas otrzymamy dane w formacie… oczywiście RTKP.

Czy to oznacza, iż SkyRaster posiada już technologię umożliwiającą pomiar RTK i przygotowanie z niego odpowiedniego raportu, zgodnego z rozporządzeniem?

Cieszę się, iż mogę odpowiedzieć twierdząco na to pytanie.

Format RTKP to natywny format obsługiwany przez aplikację SkyRaster – RTK PowerGPS. W obecnej postaci aplikacja działa zarówno pod Androidem (3.2- 4.X), jak i Windowsem (XP/Vista/7/8). Format ten umożliwia przechowanie danych związanych z dokonanym pomiarem, czyli listą współrzędnych, parametrami jakościowymi pomiaru (DOP, mX, mY, mH, mP, mXYH..itd) – w szczególności ze współrzędnymi lokalnymi, WGS oraz wysokościami z GPS i normalnymi (po korekcie, z informacją jaką geoidą są przeliczone).

pasek
Fragment paska informacyjnego z pomiaru RTK, pozyskanego na starszej wersji programu RTK PowerGPS (czyli tej, która była jakiś czas temu przekazana testerom). Na wykazie widać redukcję wysokościową (H WGS i H różne) ze względu na zastosowaną geoidę (Amsterdam) – dane na podstawie odtworzenia logu z pomiaru (program posiada również funkcję symulacji pomiaru na podstawie załadowanego logu)

Format pozwala także na przechowanie informacji o ilości epok, wysokości anteny, informacji o stacjach bazowych i przyrostach bazowych – zawierając tym samym komplet danych (podobnie jak w przypadku formatów typu RW5 czy JXL). W planie jest dodanie zapisu informacji o dokonanych offsetach (tak tak, program obsługuje również podstawowe obliczenia geodezyjne).

A aplikacja na Androida?

Tej budowli nie trzeba nikomu przedstawiać!
Tej budowli nie trzeba nikomu przedstawiać!

Aplikacja w najnowszej wersji 1.10 jeszcze jest „na warsztacie” – ma to związek z poprawkami w zakresie inicjalizacji odbiornika, wdrożeniem obsługi Androidowego GPS i ogólnymi ulepszeniami, które zostały zaplanowane po testach, jakie wykonaliśmy w Warszawie.

Co prawda jakby się uprzeć to w sieci można znaleźć starszą wersję (0.935), ale nie obsługuje ona jeszcze RTKP. Relację z Warszawy i więcej o RTK PowerGPS znajdziecie w następnym wpisie dotyczącym tematyki pomiarowej RTK i GPS.

Geodetów zainteresowanych współpracą Raportów oraz aplikacji Androidowej zapraszam do kontaktu.

Nowe raporty czekają na pobranie

Natomiast wszystkie osoby zainteresowane programem do Raportów zapraszam do pobierania. Aplikacja w nowej wersji posiada także lepsze możliwości w zakresie demo (brak ograniczenia do 10 pktów oraz przedłużenie ważności dem (także dla osób, którym okres testowania się skończył), więc można swobodnie potestować program i sprawdzić jego użyteczność we własnej firmie.

Do końca niedzieli (08-06-2014) jest duża promocja i można nabyć program 30% taniej, podając przy zakupie hasło raporty28.

5 responses on “Co wspólnego mają Android, pomiary RTK i Raporty GPS?

  1. Marek Kupaj Post author

   Jeśli pod pojęciem bezpieczeństwa mamy na myśli precyzję i działanie analogiczne do działania na kontrolerach z Windows Mobile to bezpieczeństwo można zmierzyć wykonując szereg pomiarów i porównując z wynikami uzyskanymi z topowego oprogramowania np. SurvCe lub FieldGenius.

   W przypadku PowerGPS dokładniejsze testy jeszcze przed nami, aczkolwiek myślę jednak, że jesteśmy coraz bliżej 🙂

  1. Marek Kupaj Post author

   Aktualnie przeprowadzam procedurę przygotowywania PowerGPS więc myślę, że dziś pod wieczór powinien być już dostępny do ściągania i testowania. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *