Wczoraj nastąpiła aktualizacja programu SkyRaster – RaportyGPS. Kolejna modernizacja programu pakiet nowych rzeczy, zmian oraz poprawek, które w założeniu mają czynić program lepszym i bardziej przydatnym w obsłudze.
Odpowiadając na zadane w tytule pytanie: można się domyślić, że Raporty GPS oraz pomiary RTK mają wiele wspólnego – bo to przygotowanie dziennika na podstawie pomiarów RTK jest sensem działania aplikacji. Ale Android? Co ma wspólnego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym wpisie.
Tak jak można znaleźć w najnowszym wpisie na stronie serwisowej raportów (polecam) – KROK MILOWY RAPORTÓW 1.28, aplikacja otrzymała nowe możliwości, m.in. w postaci obsługi kolejnych formatów. Od wersji 1.28 można już przygotowywać eleganckie raporty mając także pliki TXT z generatora Leici, doszły ulepszenia dla formatów CSV (Landstar) oraz JXL (Trimble), ale także nowy format RTKP.
A cóż to takiego ten format RTKP?
Otóż jeśli wykonujemy jakikolwiek pomiar, trzeba go jakoś zapisać. Jeśli będziemy go wykonywać w oparciu o software SkyRaster na Androida, wówczas otrzymamy dane w formacie… oczywiście RTKP.
Czy to oznacza, iż SkyRaster posiada już technologię umożliwiającą pomiar RTK i przygotowanie z niego odpowiedniego raportu, zgodnego z rozporządzeniem?
Cieszę się, iż mogę odpowiedzieć twierdząco na to pytanie.
Format RTKP to natywny format obsługiwany przez aplikację SkyRaster – RTK PowerGPS. W obecnej postaci aplikacja działa zarówno pod Androidem (3.2- 4.X), jak i Windowsem (XP/Vista/7/8). Format ten umożliwia przechowanie danych związanych z dokonanym pomiarem, czyli listą współrzędnych, parametrami jakościowymi pomiaru (DOP, mX, mY, mH, mP, mXYH..itd) – w szczególności ze współrzędnymi lokalnymi, WGS oraz wysokościami z GPS i normalnymi (po korekcie, z informacją jaką geoidą są przeliczone).

Format pozwala także na przechowanie informacji o ilości epok, wysokości anteny, informacji o stacjach bazowych i przyrostach bazowych – zawierając tym samym komplet danych (podobnie jak w przypadku formatów typu RW5 czy JXL). W planie jest dodanie zapisu informacji o dokonanych offsetach (tak tak, program obsługuje również podstawowe obliczenia geodezyjne).
A aplikacja na Androida?

Aplikacja w najnowszej wersji 1.10 jeszcze jest „na warsztacie” – ma to związek z poprawkami w zakresie inicjalizacji odbiornika, wdrożeniem obsługi Androidowego GPS i ogólnymi ulepszeniami, które zostały zaplanowane po testach, jakie wykonaliśmy w Warszawie.
Co prawda jakby się uprzeć to w sieci można znaleźć starszą wersję (0.935), ale nie obsługuje ona jeszcze RTKP. Relację z Warszawy i więcej o RTK PowerGPS znajdziecie w następnym wpisie dotyczącym tematyki pomiarowej RTK i GPS.
Geodetów zainteresowanych współpracą Raportów oraz aplikacji Androidowej zapraszam do kontaktu.
Nowe raporty czekają na pobranie
Natomiast wszystkie osoby zainteresowane programem do Raportów – zapraszam do pobierania. Aplikacja w nowej wersji posiada także lepsze możliwości w zakresie demo (brak ograniczenia do 10 pktów oraz przedłużenie ważności dem (także dla osób, którym okres testowania się skończył), więc można swobodnie potestować program i sprawdzić jego użyteczność we własnej firmie.
Do końca niedzieli (08-06-2014) jest duża promocja i można nabyć program 30% taniej, podając przy zakupie hasło raporty28.
Minie chyba trochę czasu zanim korzystanie z takich aplikacji będzie w pewnym sensie bezpieczne
Jeśli pod pojęciem bezpieczeństwa mamy na myśli precyzję i działanie analogiczne do działania na kontrolerach z Windows Mobile to bezpieczeństwo można zmierzyć wykonując szereg pomiarów i porównując z wynikami uzyskanymi z topowego oprogramowania np. SurvCe lub FieldGenius.
W przypadku PowerGPS dokładniejsze testy jeszcze przed nami, aczkolwiek myślę jednak, że jesteśmy coraz bliżej 🙂
Technika niesamowicie idzie do przodu, to dobrze. Pobiorę wersję demonstracyjną, zobaczę, jak to teraz działa. Dzięki za nowe informacje.
Aktualnie przeprowadzam procedurę przygotowywania PowerGPS więc myślę, że dziś pod wieczór powinien być już dostępny do ściągania i testowania. pozdrawiam
Aktualizacje są naprawdę dobre