Co warto dodać do RSS-ów

Ostatnio miałem okazję poinformować na forum geodezyjnym (i Facebooku)o tym, iż udało nam się osiągnąć kolejny kamień milowy w zakresie dostosowania naszego oprogramowania do GPS RTK Kolidy K-9T (dziś otrzymałem potwierdzenie z Geopryzmatu, iż aplikacja do testów modułu komunikacji ruszyła na ich Kolidach, więc pozostaje się tylko cieszyć). Zauważyłem, iż informację tę podchwycił również na swoim blogu geodeta i programista Jacek Małańczuk, związany od lat z rozwojem aplikacji C-Geo.

Jacek (notabene również zaangażowany w projekt aplikacji na Androida w pracy) na swoim blogu wspomina również o aplikacjach na Androida, które ostatnio powoli, ale z pewnym sukcesem (np. geoGPS) szturmują rynek geodezyjny. Nie ukrywam, że ja też od roku rozwijam oprogramowanie na Androida (Cad-Rooma), więc temat interesuje mnie tym bardziej 🙂 Blog Jacka polecam do przeczytania i dodania do zakładek RSS – szczególnie jeśli interesują Was w/w tematy – będziecie na bieżąco.

Jeśli wpis ten czyta osoba związana z geodezją, to wie, że C-Geo nie trzeba przedstawiać, natomiast dla osób spoza branży – program firmy SoftLine ten jest uznanym, rozwijanym o lat oprogramowaniem do szeroko pojętej geodezji. Gdyby ktoś mnie spytał, abym wymienił 3 najbardziej mi znane programy z zakresu geodezji, to w moje odpowiedzi, oprócz WinKalka i Mikromapu firmy Coder (od których zaczynałem w Technikum Geodezyjnym), również obejmowałoby C-Geo. Ekipa C-Geo z Jackiem na czele wyróżnia się również fajnym wizualnie forum, na którym prowadzą wsparcie dla swojego oprogramowania. SoftLine rozwija również inne oprogramowanie (np. na palmtopy/kontrolery) – swego czasu, gdy pracowałem jeszcze nad TrackLabem do obsługi pomiarów działek rolnych, C-Geo miało  już jakiś czas swój własny produkt cGeoZasiewy. Pamiętam, też jak kiedyś, robiąc rozeznanie w zakresie adapterów szeregowych, zauważyłem, iż firma ta jako jedna z nielicznych miała też w swojej ofercie przejściówkę RS232-Bluetooth. Po prostu podchodzą całościowo do tematu i jak widać temat się opłaca, zarówno użytkownikom jak i producentowi. Można tylko pogratulować i brać z nich wzór, w jaki sposób utrzymać się na dość ciężkim dla producentów rynku jakim jest geodezja.

U mnie akurat temat przejściówek skończył się opracowaniem własnego rozwiązania – adaptera szeregowego Ultra Adapter oferującego przejście RS232-USB-Bluetooth-RJ45 – choć tutaj głównym celem było opracowanie sposobu komunikacji z ze zrobotyzowaną głowicą panoramiczną. A że lubię kompleksowe rozwiązania, to w projekcie uwzględniłem możliwość przeskakiwania pomiędzy różnymi trybami pracy i w efekcie adapter można wykorzystywać także ze sprzętem pomiarowym.

Z wartych odnotowania blogów związanych z geodezją mógłbym także odnotować blog pomiarowy blog.mierzymy.pl, który jako jako jeden z nielicznych prezentuje w bardzo elegancki sposób sprzedawane przez autora sprzęty pomiarowe, typu dalmierze oraz inne instrumenty dla geodezji. Na blogu zresztą niedługo ukaże się mój gościnny wpis o porównaniu dalmierzy Leica Disto D3a/D8 i dalmierza Bosch GLM100C w odniesieniu do tematu wykorzystania ich w geodezji. Tego bloga również polecam dodać do zakładek, zważywszy, iż jest on konsekwentnie i dynamicznie rozwijany o kolejne wartościowe treści związane z testami urządzeń.

Jeśli ktoś z Was kojarzy ciekawe i warte przeczytania blogi z tego zakresu – zapraszam do wpisywania linków w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *