Co nowego w Raportach GPS?

v117-kolumnyNiestety nie zdążyłem z obiecaną aktualizacją na piątek (przed weekendem). Znalazło się po drodze parę rzeczy do modernizacji, a że nie lubię wydawać aplikacji zrobionych „po trochu” to poświęciłem trochę czasu więcej na dodatkowe szlify. Zasada „raz a dobrze” jest lepsza – więc teraz znowu „na raz” poszło parę mocnych zmian w aplikacji. Zainteresowane programem ucieszy fakt, że nareszcie pojawiła się opcja drukowania legendy oraz nowe pola (m.in. mP – błąd punktu).

Zmiany w zakresie odczytu z formatów

Najważniejszą zmianą w zakresie odczytu z formatów okazało się poprawka w zakresie obsługi wartości przyrostów błędów – niestety RW5 przekazuje te wartości przez mnożnik w macierzy kowariancji, więc program w ostatniej wersji wartości znów były zawyżone (o 1 przecinek) 😐 – teraz już faktycznie OK i tak samo jak w innych generatorach. Dziękuję Panu Leszkowi na zwrócenie uwagi na tę istotną sprawę (podobnie jak na kwestię „składowych”/przyrostów).

Co ciekawe w przypadku formatu JXL\Trimble (co w tej wersji zostało dodane – liczenie na podstawie macierzy kowariancji) – nie ma mnożnika i jest wszystko OK. Tak więc, co producent to inny format 🙂

Szlify objęły ogólnie wszystkie moduły, tj. Landstar\SurvCE\Trimble i trudno mi teraz tutaj wymienić wszystkie detale jakie objąłem tą zmianą (np. usprawnienie wczytywania plików, jakie ostatnio otrzymałem – np. gdy plik miał inaczej zapisaną datę/czas..itd).

Legenda

Legenda to ważna sprawa. W końcu raport mogą czytać nie tylko geodeci, zatem warto by było wiedzieć, co znaczą poszczególne pola. Na tę kwestię zwróciło mi uwagę parę użytkowników, tak więc postanowiłem, że dam to już w tej wersji.

Pierwotnie chciałem to zrobić najszybciej i najprościej jak się da – poprzez stały szablon z legendą. Ale niestety w praktyce nie jest różowo. Dlaczego?
Otóż program pozwala na wybór dowolnych kolumn. A to sprawia, że wybierając stały szablon legendy możemy mieć pola, których nie ma w kolumnach. No i sprawa się komplikuje. Trzeba zatem zrobić to porządnie, bez kompromisów. Efekt zobaczycie na zrzucie z raportu poniżej:

Tak wygląda legenda w programie RaportyGPS
Tak wygląda legenda w programie RaportyGPS

W momencie gdy mamy prawie 40 pól do wyboru, odpowiednia obsługa generowania legendy jest już koniecznością, zatem każde pole jest drukowane osobno i wpisywane do tabeli. Niestety zbiorcze zestawienie typu WGS84 BLH nie weszło tutaj w grę (za bardzo skomplikowane/nieopłacalne), ale myślę, że przez to legenda jest również bardziej czytelna.

Nowy szablon

Jeden z użytkowników zauważył, iż skoro korzysta z ASG, to nie ma potrzeby wpisywać danych o lokalnego odbiornika bazowego, z której nie korzysta. Stwierdziłem: faktycznie, a może dodać tam pola związane z anteną i wersją oprogramowania? Na szybko dodałem tę opcję (ale tylko na podstawie automatycznego pozyskania tych danych z formatów SurvCE RW5 oraz JXL Trimble).

No ale, ale… W programie mamy dwa przyciski radiowe do wyboru, więc dodanie trzeciego szablonu sprawi, że wizualnie nie będzie to ładnie wyglądało. No to co robić?

v117-szablon-przyciskWyrzuciłem zatem przyciski radiowe i dodałem przycisk do wyboru szablonu, który zresztą lepiej komponuje się z dwoma przyciskami po lewej. Dzięki temu w przyszłości, przy dodawaniu nowego szablonu sprawa będzie relatywnie prosta do przeprowadzenia.

Jeśli w tym momencie jesteście ciekawi – jak w ogóle wygląda taki nowy szablon? Poniżej przedstawiam, oto on w pełnej krasie:

Fragment raporty ze zmienioną częścią opisującą sprzęt. Szablon-nowy "tylko rover".
Fragment raporty ze zmienioną częścią opisującą sprzęt. Szablon-nowy „tylko rover”.

Nowe pola (globalne)

Miałem również zapytania o kwestie informacji o wysokościowym systemie odniesienia. Dodałem zatem takie pole do raportu, do sekcji górnej:
v117-uklad-odniesienia-h
Oczywiście pole to jest polem wyboru, z zapamiętywaniem historii wpisywanych wartości (Enter zapisuje od razu do historii).

Nowe kolumny i ułatwienia

Nowe kolumny to również efekt spostrzeżeń użytkowników, którzy oczekiwali np. informacji o zbiorczej dokładności (błędzie położenia) pikiet. Wprowadziłem zatem następujące kolumny:

 • Mp – błąd dokładności określania położenia punktu (liczony na podstawie przyrostów Mx,My,Mz)
 • Kod – w sumie istotna sprawa, choć każdy format na swój sposób oferuje te wartości
 • Numer stacji bazowej – również istotna rzecz, informacja jakiej stacji referencyjnej użyto do wyznaczenia pozycji RTK
 • VDOP, HDOP, TDOP – idąc tropem „dodawania kolumn” trudno się było oprzeć pokusie dodania tych pól, no może paręnaście minut roboty, a program ma dodatkową funkcjonalność
 • pomiar pośredni – to ciekawa kolumna, wskazuje bowiem, czy pomiar został wykonany bezpośrednio, czy też przy pomocy metod pośrednich: offset (punkt na linii), wcięcie liniowe, przecięcie odcinków..itd – dane na razie wyciągane tylko z RW5
 • Unifikacja pólv117-unifpzweryfikowałem część kolumn pod kątem uniwersalności danych tak, aby korzystając z różnych formatów otrzymywać w miarę podobne identyfikatory. Tak więc, jeśli robimy pomiar z ASG, to metoda już nie tyle RTK co RTN. Natomiast rozbicie metody i typ fix na 3 pola (2 osobno i 1 razem) powoduje, iż możemy wybrać dowolnie sposób prezentacji tych danych – nie będąc zmuszeni do opcji wspólnej (jaka była wcześniej zaimplementowana w programie).

v117-vkol1 v117-vkol2Żeby było ciekawiej, to podczas testów okazało się, że potrzebuję szybkiego sposobu na weryfikację danych w poszczególnych kolumnach.
Parę porządnych godzin kodowania później miałem już metodę pokazywania, czy informacje z danych kolumn są dla danego pliku dostępne – w plikach RW5 bowiem jest niezłe zamieszanie w różnych wersjach – użytkownik może w SurvCE wyłączyć raportowanie niektórych danych – więc warto wiedzieć co mamy w pliku, a czego brakuje. Podłączyłem również pod pomoc pod kursorem (podpowiedzi) informację czy dane pole jest widoczne czy nie. Dzięki temu nie musimy generować raportu, aby przekonać się, czy odpowiednie dane zostały zaczytane. Po prawej przykładowe dane dla różnych rodzajów plików.

Inne usprawnienia i poprawki

v117-szukanie-kontrolnychDodając kolumnę Kod stwierdziłem, że użytkownikom pewnie będzie brakować możliwości ustalania punktów kontrolnych po tych danych, zatem aby uprzedzić zapytania o modernizację tej części aplikacji, wprowadziłem możliwość wyboru miejsca, w których będą szukane punkty osnowy.

Inną, w zasadzie mniej widoczną sprawą, było podłączenie do formatu zapisu opcji również informacji o włączonym trybie (okno kolumny). W końcu jeśli użytkownik od razu po załadowaniu pliku chciałby widzieć np. zakres wczytanych kolumn, to może warto dać możliwość zapamiętywania okna (skrócone-rozszerzone). I coś takiego w istocie dodałem. Przyznam, że ta opcja przydaje się również nam, przy testowaniu.

Zamawianie

Zamawianie również stało się prostsze – po pierwsze, dodano na stronie formularz zamawiania, w którym można łatwo uzyskać informację o cenie (kalkulator licencji) oraz dokonać szybkiego zamówienia.
Po drugie: w programie dodałem okno z możliwością uzyskania informacji na temat zamawiania, wraz z nową możliwością zamawiania (dla konkretnego komputera po tzw. identyfikatorze komputera). Dzięki temu po zakupie nie trzeba wprowadzać żadnych kodów – w SkyRaster zrobimy to za Ciebie, a po ponownym uruchomieniu aplikacja uruchomi się już w trybie komercyjnym.

Podsumowując, zapraszam do testowania nowej wersji 1.17 – jest dostępna na tej stronie.

4 responses on “Co nowego w Raportach GPS?

 1. Janusz

  Dał Pan za krótki termin testowania wersji demo. Pomiędzy wersją pierwszą a otatnią minął tydzień i nie można przetestować wersji 1.17

  1. Marek Kupaj Post author

   Zgadza się, okres testowania to 7 dni (liczone od czasu pierwszego uruchomienia), ale w międzyczasie pojawiło się sporo nowych funkcjonalności. Jutro najprawdopodobniej pojawi się nowa wersja, tym razem z modułem rozszerzonym PRO oraz obsługą przeliczeń wysokości normalnych wg dwóch wybranych geoid (PL-KRON86-NH oraz PL-EVRF2007-NH) i obsługą nowego formatu – Topcon TSJ. Ponieważ mamy wciąż 1 kwietnia nie będę wymieniał wszystkich funkcjonalności, aby ktoś nie wziął tego za żart 🙂

   W związku z tym, każdy użytkownik wersji demo zyska dodatkowych 7 dni na testowanie – aby każdy mógł wybrać odpowiednią konfigurację programu. Jeśli chciałby Pan potestować program jeszcze dziś (którego licencja testowa wygasła) proszę o maila z identyfikatorem komputera (jest on dostępny po wciśnięciu przycisku „Jak zamówić pełną wersję”) wówczas będę mógł przywrócić Panu licencję testową natychmiastowo.

   Jeśli chodzi o wcześniejsze Pana zapytanie – format DB dla CHC prawie prawie – ale w tym momencie, gdybym miał go udostępnić, wczytywanie DB musiałoby bazować na wczytywaniu zarówno pliku DB, jak i CSV.

   W pliku DB dane dotyczące wektora bazowego dla poszczególnych pikiet są zapisane dziwnym sposobem (ani to ECEF ani WGS84, pomimo, iż w tej samej tabeli zapisane są punkty bazowe i jest to właśnie ECEF) , niestety nie dotarłem do specyfikacji, Producent Landstara CHC nie odpowiedział na moje zapytanie w tej sprawie. Przez to nie jestem w stanie wyznaczyć tych wektorów i uzupełnić tabeli bazując wyłącznie na pliku bazy, więc musiałbym do tego wykorzystać CSV (co nie jest zbyt eleganckim rozwiązaniem, dlatego też na razie czekam na odzew z CHC lub z innych źródeł [również angielskojęzycznych]).

   Więcej na ten temat napisałem na Geoforum:
   http://www.geoforum.geodezja.pl/read.php?1,89766

   pozdrawiam

 2. Janusz

  Niestety ale po zakończeniu kresu 7 dniowego testowania program nie generuje kodu komputera. W tabelce ukazuje sie napis : *uwaga: identyfikator jest możliwy do uzyskaniu po uruchomieniu trybu
  demonstracyjnego

  1. Marek Kupaj Post author

   Dziękuję za informację. No faktycznie (bo gdy wygaśnie to już demo nie da się odpalić) – najlepiej ten identyfikator spisać wcześniej.

   Ponieważ wersja PRO jeszcze jest w trakcie testowania/poprawek, w tym momencie przedłużam ważność wersji demo dla wszystkich użytkowników. Proszę o ponowne uruchomienie aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *