Carportowe inspiracje w 3D

Wiata garażowa - czyli Carport Źródło: www.carportplanet.pl
Wiata garażowa – czyli Carport
Źródło: www.carportplanet.pl

Carport to słowo które zapewne nie każdy kojarzy. Ale tą rzecz, która kryje się pod tym słowem zapewne prawie każdy już widział. Chodzi o specyficzny typ zadaszeń (wiata garażowa), stosowanych np. jako pół-otwarte garaże dla naszych czterech kółek. Ponieważ jeden obraz jest wart tysiąca słów – po prawej stronie znajdziecie odpowiedź, jak wygląda typowy, ale profesjonalny carport.

 

 

Jednak chwila – firma programistyczna, programy dla drogownictwa, geologii, zainteresowania rozwiązania fotogrametrycznymi, dlaczego zadaszenia?

Cóż…. informatyka i programy są tylko narzędziem. Możemy je wykorzystać zwyczajnie, możemy zrobić z nich coś, co przy użytkowaniu sprawi, iż powiemy: „wow, nie wiedziałem że to może tak fajnie wyglądać„.

Ja koncentruję się na tym, aby zbliżać się do tej drugiej opcji.

Z taką też myślą brałem zlecenie od CarportPlanet dotyczące stworzenia aplikacji, która pozwalałaby na bardzo szybkie prototypowanie zadaszeń i wiat.

Ponieważ wcześniej opracowałem „silnik” do obsługi wizualizacji 3D, było to doskonałe sprawdzenie go w tych warunkach.

W przypadku wizualizacji zadaszenia ktoś może powiedzieć: „odpal po prostu jakiś program do obróbki 3D, jak np. Blender lub jakiś komercyjny pakiet typu AutoCad i na nim stwórz odpowiedni model do wizualizacji”. Może i tak, może i nie, ale w praktyce szybkie to jest wyłącznie dla kogoś, kto na bieżąco siedzi w grafice. Oczywiście wynikowy model w takim przypadku ma konkretne wymiary – a co w przypadku, gdy zażyczymy sobie model o wybranych parametrach i opcjach (np. detale typu orynnowanie, inny typ dachu..itd).

Jednak tak czy inaczej, wprowadzenie takiej zmiany zabiera trochę czasu (informację trzeba przekazać grafikowi 3D, który musi nad tematem posiedzieć, przygotować wizualizacje i przekazać do klienta).

A co gdyby udostępnić od razu klientowi aplikację i pominąć tym samym czasochłonne dla klienta etapy? Czy nie lepiej byłoby, aby każdy zainteresowany zadaszeniem mógł skorzystać szybko z aplikacji i przygotować samemu wizualizację jakiej potrzebuje?

Oczywiście że byłoby lepiej – pytanie jednak, jak to zrobić, aby obsługa była relatywnie prosta, a sam program pozwalał na duży zakres swobody? W końcu program mogą wykorzystywać nie tylko klienci, ale także i firma, która będzie taki program oferować. Aplikacja mogłaby robić zrzuty i od razu zapisywać do pdfa (lub przekazywać do drukarki). Program mógłby również wysyłać maila do firmy, przyspieszając czas otrzymania wyceny przez klienta.

Potencjalnych pomysłów i potrzeb jest sporo – trzeba to tylko umiejętnie skomponować. Do tego dochodzą ograniczenia i zasady, jakie trzeba narzucić aplikacji, aby wyniki były najbardziej zbliżone do rzeczywistości (np. zbyt duża długość zadaszenia narzuca konieczność dodania większej ilości słupków podtrzymujących konstrukcję, obsługa istniejącej palety kolorów stosowanej przy zamawianiu konstrukcji..itd). Wbrew pozorom zadanie nie jest trywialne, aczkolwiek jest bardzo ciekawe, jeśli się głębiej przyjrzeć.

Wizualizacja zadaszenia
Wizualizacja zadaszenia

W przypadku prostej wizualizacji mamy model 3D, który składa się z siatki trójkątów lub czworokątów i ogólnie w zakresie fizyki przypomina kartonowy model.Tego typu model można skalować, przesuwać, obracać, ale wciąż mamy jeden konkretny aspekt (stosunek długości do szerokości).  W naszym przypadku aspekt może być różny (bo przecież klient może zażyczyć sobie specyficzne wymiary) – więc taki model musi być parametryczny. To znaczy – model musi być generowany na podstawie zadanych przez nas parametrów (np. długość, szerokość, wysokość, typ dachu..itd).

Zadaszenie mniejsze
Zadaszenie mniejsze
Zadaszenie większe
Zadaszenie większe

W przypadku modelu 3D, który ma być w miarę wiernym odwzorowaniem carportu – wizualizacja musi opierać się o bardziej złożone kształty (np. zaokrąglony typ dachu). Co więcej – trzeba zachować możliwość różnego umiejscowienia konstrukcji (czy to przyścienna czy wolnostojąca).

Dlatego też zbierając te wszystkie w/w wymagania, pod koniec grudnia 2012 roku, po trzech miesiącach pracy, konsultacji i optymalizacji ukończona zostaje aplikacja Carport Planet Architect 3D.

Carport Planet Architect 3D - wygląd aplikacji do błyskawicznego projektowania zadaszeń i wiat
Carport Planet Architect 3D – wygląd aplikacji do błyskawicznego projektowania zadaszeń i wiat

Aplikacja ta została wyposażona we wszystkie w/w opcje, zawierając jednocześnie spore dodatkowe możliwości. Ze względu na możliwość kontroli dostępu oraz utrudnienia powielania rozwiązania, aplikacja nie była wykonywana w technologii Flash, lecz jako osobny program na Windows (XP/7/8). Flash wydaje się łatwiejszy w uruchomieniu (osadzenie na stronie), jednak to w aplikacji dedykowanej leży zdecydowania większa siła i możliwości, których nie da się wycisnąć z języka skryptowego.

Aplikacja w założeniu miała obsługiwać do 6 różnych typów konstrukcji – zarówno przyściennych, jak i wolnostojących oraz modułowych (kilku konstrukcji naraz).  Tak też została zaprojektowana – w ostatnim roku doszła także możliwość dodanie dodatkowego typu kształtu dachu oraz dodatkowe wersje językowe – tak więc w tym opisie skoncentruję się na bieżącej wersji, posiadającej wszystkie możliwe udogodnienia.

Obecnie mamy możliwość wyboru spośród 6 konstrukcji podzielonych na 3 sekcje. Jeśli potrzebujemy konstrukcji montowanej przy ścianie  – jeden klik i mamy zadaszenie. Jeśli chcemy osobny „garażyk” dla naszego samochodu – klikamy typ wolnostojący i mamy konstrukcję, którą można postawić praktycznie wszędzie. Można też skomponować dach nad tarasem – jeśli potrzebujemy zadaszenia przyściennego, zabezpieczającego taras przed warunkami atmosferycznymi.

Zadaszenie modułowe
Zadaszenie modułowe

Oczywiście obowiązkową opcją jest możliwość zmiany wymiarów (suwakiem lub wpisując konkretną wartość w cm). Dodatkowo można także zmienić przesunięcie słupków i zaplanować zadaszenie tak, aby służyło jako np. odpowiedni taras przed wejściem do domu. Dzięki wyświetlanym wymiarom możemy łatwo (bez rzutów 2D) zorientować się w zakresie rozmiarów konstrukcji, ułatwiając sobie decyzję co do wymiarów obiektu.

Zmiana szerokości, długości oraz wysokości zadaszenia
Zmiana szerokości, długości oraz wysokości zadaszenia

Aby wizualizacja była ciekawsza, postawiłem na panoramę 3D, przygotowaną dla całego 360-stopniowego zakresu widoku, z możliwością przełączania np. materiału podstawy w opcjach (np. trawa, beton, gradient).

Gotowa panorama, na podstawie której przygotowano teksturę do programu
Gotowa panorama, na podstawie której przygotowano teksturę do programu

Jeśli się ktoś uprze możnaby wprowadzić nawet możliwość umieszczania własnej panoramy, aczkolwiek mało kto ma chęć i czas na wykonywanie tego typu panoram. Łatwiej jest załadować zdjęcie, które mogłoby posłużyć do wpasowania konstrukcji.

Konstrukcja wpasowane w przykładowe zdjęcie
Konstrukcja wpasowana w przykładowe zdjęcie – dla odmiany – jak wyglądałoby zadaszenie obok garażu? 🙂

Właśnie. W przypadku programu, jednym z wymogów była również możliwość wpasowania obiektu w zdjęcie. Tego typu wizualizacje są bowiem często wykonywane przez firmy, profesjonalnie zajmujące się tematem. Klient przesyła zdjęcia, projektant/grafik wpasowuje konstrukcje 3D w zdjęcie i sprawia, że na wynikowym obrazie mamy bardzo interesującą wizualizację w postaci kompozycji wiaty z faktycznym terenem.

Wszystko fajnie – ale jak postąpić, gdy to użytkownik ma wpasowywać zdjęcie? Czy to nie będzie za trudne?

Interfejs wpasowywania obiektu w zdjęcie
Interfejs wpasowywania obiektu w zdjęcie

Tego typu pytania mieliśmy podczas rozwoju programu. Nie każdemu chce się dokonywać precyzyjnego wpasowania wpisując dane do kalibracji, więc najlepszym sposobem jest zapewnienie wpasowania przy pomocy myszki. W końcu chcemy mieć wynik w ciągu paru minut a nie paru godzin 🙂 Dlatego też program pozwala jednym klikiem załadować zdjęcie, natomiast paroma następnymi klikami i przesunięciami myszy wpasować wiatę w tle wybranego zdjęcia.

carportpswitchA zdjęć może być oczywiście więcej – bo jeden widok to czasem za mało. Program umożliwia przełączanie się pomiędzy zdjęciami, a nawet zmianę wcześniejszego ustawienia modelu, więc problemu nie ma. Można oczywiście wyłączyć zdjęcie i pooglądać obiekt swobodnie obracając widok.

 

Ja od siebie lubię czasem dodawać ekstra rzeczy (nie licząc ich w wycenie). W tym przypadku dodałem możliwość symulacji cienia, na podstawie współrzędnych oraz daty.

Panel kontrolny symulacji cienia
Panel kontrolny symulacji cienia

Jeśli uważny użytkownik przejdzie do opcji, zapewne zauważy takie opcje jak lokacja, azymut oraz cień. Opcje te służą umieszczeniu konstrukcji w konkretnym położeniu, aby można było obliczyć kierunek oraz długość padającego cienia. Aby było ciekawiej można porównać jak wygląda cień np. w naszych okolicach, a jak będzie wyglądał, gdyby konstrukcję postawić np. w Nowym Jorku lub gdzieś na Antypodach.

Dzięki temu można np. zobaczyć jak będzie prezentować się zadaszenie nad ranem, a jak w środku dnia lub pod jego koniec.

Przykładowa symulacja cienia - NY godziny poranne
Przykładowa symulacja cienia – NY godziny poranne
Przykład symulacji cienia - NY, godziny popołudniowe
Przykład symulacji cienia – NY, godziny popołudniowe

Interesujące, nieprawdaż?

Oczywiście czymże by była aplikacja projektowa bez możliwości zmiany kolorów? No właśnie. Dlatego też Architect 3D pozwala na wybór koloru oraz materiału konstrukcji (uwzględniając takie detale jak różna przezroczystość różnych typów dachów), a także wybór spośród dostępnej palety kolorów.

carportcolor1Poprzez możliwość decydowania o fragmentach konstrukcji, możemy dostosować obiekt tak, aby odpowiadał naszym potrzebocarportcolor2m.

Tak więc możemy zdecydować, iż kolor dachu będzie bursztynowy, natomiast kolor słupków zielony, albo  … kasztanowy. I nie ma problemu, nie trzeba dzwonić do grafika z prośbą o zmianę- zmiany realizujemy w jedną chwilę.

 

 

Przyznam, że od czasu do czasu lubię pobawić się programem i porobić parę różnych kompozycji przy różnych rozmiarach konstrukcji. Dzięki temu mogę uzyskać takie ciekawe efekty:

Jak wyglądałaby wiata garażowa w zrekonstruowanej wiosce wikingów (wyspa Wolin)
Jak wyglądałaby wiata na samochód w zrekonstruowanej wiosce wikingów? (wyspa Wolin)
A gdyby postawić zadaszenie przy bramie głównej? :) ( kolejna fotka z wyspy Wolin)
A gdyby postawić zadaszenie przy bramie głównej? 🙂 ( kolejna fotka z wyspy Wolin)

 

Z dodatkowych rzeczy, jakie obsługuje aplikacja mamy np.:

  • obsługę wewnętrznego formatu przechowywania danych (w wersji producenckiej można zapisać model i podładować go ponownie)
  • aplikacja może na starcie wyświetlić konkretny typ z kolorystyką – wystarczy odpowiednia linia parametrów, konfiguracja generator zadaszeń
  • obsługę tła – kliknięcie w reklamę uruchomi przeglądarkę ze stroną firmy (ciekawa forma reklamy)
  • moduł statystyk (dostępny z poziomu strony WWW) – pokazujący ilość ściągnięć i uruchomień aplikacji (umożliwiający badanie wpływu umieszczenia aplikacji na zwiększenie sprzedaży..itd)

Finalnie aplikacja pozwala na wypełnienie formularza zapytania o wycenę. Dzięki temu producent szybko otrzyma zapytanie, a klient będzie mógł szybciej otrzymać informację o wycenie. Program umożliwia również wysłanie kopii zapytania do użytkownika, tak więc na pamiątkę zostanie wysłany zrzut ekranu zadaszenia w chwili wysyłania maila.

Czyli – nie musimy płacić za wycenę, za grafika, czekać, aż nasze zapytanie zostanie zamienione na wizualizację. Teraz sami możemy przygotować sobie taką wizualizację, jakiej potrzebujemy.

Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak wygląda i funkcjonuje aplikacja – zapraszam na stronę CarportPlanet – do sekcji zadaszeń lub wiat, na której umieszczony jest link do bezpłatnej wersji programu. Korzystanie jest oczywiście niezobowiązujące, natomiast wskazane dla osób zainteresowanych w postawieniu wysokiej jakości zadaszeń tarasu lub wiat na samochód – dzięki innowacyjnym (bezpłatnym) wizualizacjom mamy po prostu większe możliwości decyzyjne, szybciej zobaczymy żądany efekt i oszczędzimy swój czas przy wyborze. Firmy zainteresowane posiadaniem podobnych aplikacji zapraszam do kontaktu.

I o to chodzi – aby automatyzacja i komputery załatwiały za nas pracę – w końcu po to właśnie są 🙂

One response on “Carportowe inspiracje w 3D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *