Azymut na PowerGPS i Raporty – wersja 2.12

Od ostatniego wpisu minęło sporo… 10 miesięcy. W tym czasie powstały dwie kolejne wersje obu programów 2.11 i 2.12 – aplikacji kontrolera RTK PowerGPS oraz aplikacji raportowej RaportyGPS. Zapraszamy do przeglądu nowości.

Nie będziemy trzymać Was w niepewności – co zostało dodane, zmienione czy usprawnione.

Odpowiednie wpisy na blogach już zostały udostępnione i znajdziecie je pod następującymi linkami:

Jeśli zastanawiacie się, czy sensowne jest aktualizowanie do nowej wersji – mogę z całą pewnością stwierdzić, że tak: oprócz dodania obsługi kolejnych sprzętów, usprawnieniom i poddaniu optymalizacji uległy fragmenty oprogramowania, które mają za zadanie sprawić, iż korzystanie z programu będzie łatwiejsze.

Wraz z uruchomieniem serwisu zgłoszeniowego od wersji 2.09 (opisywanego tutaj), gdzie każdy użytkownik mógł w łatwy i szybki zgłosić sugestię lub uwagę (a także zapytanie) odnośnie różnych funkcji oprogramowania, wzrosła ilość rzeczy, które warto/dobrze/należałoby wdrożyć do kolejnych wersji. Staraliśmy się również zgłaszane telefonicznie propozycje dodawać do serwisu i finalnie, jak się okazało, na początek listopada w systemie mamy ponad 270 zgłoszeń, z czego ponad połowa już została uwzględniona/rozwiązana/wdrożona.

Finansowanie

Od udostępnienia serwisu zgłoszeniowego dodana została możliwość dotacji poszczególnych funkcji oprogramowania. Dotacja miała na celu przyspieszanie realizacji określonych funkcji i jak można było dowiedzieć się z bloga w grudniu 2016 roku – nie sprawdziła się. W 2017 mieliśmy okazję przekonać się o potwierdzeniu tego faktu.

Po co dotacja w komercyjnym oprogramowaniu?

Nie ukrywam, że staramy się uwzględniać różne potrzeby Użytkowników oprogramowania. Każdy miesiąc potrafi przynieść nowe rzeczy, które warto by było wdrożyć, a także zwrócić uwagę na inne pola eksploatacji (np. wykorzystanie w dziedzinach takich jak precyzyjne rolnictwo). Siłą rzeczy, koszt wdrażania czy obsługi powinien być wliczony w cenę, jednak, tak jak wcześniej pisałem – przy cenach kilkuset zł za licencję, obsługa każdego zgłoszenia priorytetowo nie jest możliwa. Tutaj właśnie założyliśmy, iż dotacja mogłaby pomóc.

Jednakże – ta metoda nie sprawdziła się. Trudno w tym momencie ocenić, czy jest to kwestia zmarginalizowanego marketingu tej opcji (czy brak integracji systemów automatycznych płatności), czy też przekonanie użytkownika – kupując program z bezpłatnymi aktualizacjami spodziewa się, że nie będzie trzeba dopłacać.

Moim zdaniem nie można tutaj zmieniać nagle zdania i wprowadzać przymusu płatności za aktualizację – stąd pomysł wykorzystania dotacji, notabene, nieprzydatnej w praktyce.

Jakiś czas temu miałem okazję pracować nad analizą dotyczącą tego, ile nasi klienci oszczędzili wybierając zestawy z PowerGPS (czyli oszczędzając na: kontrolerach – zamiast wykładać parę lub paręnaście tys. za kontroler z oprogramowaniem lub sprzęcie: kupując sprzęty pod markami „chińskimi” zamiast „topowymi”) – w rezultacie otrzymałem kwoty rzędu ponad pół miliona złotych (łącznie). Jest to spora wartość i patrząc na to, że wielu użytkowników z sukcesem korzysta z takich zestawów, zdaję sobie sprawę, że taka alternatywa w istotny sposób oferuje Wam możliwość oszczędzenia swoich budżetów i przy okazji promowania polskich rozwiązań, które jak się okazuje, wcale nie odstępują od produktów zachodnich.

Innym podejściem nad jakim się zastanawialiśmy było sponsorowanie projektu przez inwestora (większą firmę), który byłaby w stanie finansować różne zmiany w oprogramowaniu. Tak .. coraz większe firmy zauważają, iż PowerGPS w praktyce konkuruje z rozwiązaniami zagranicznymi i oferuje podobną lub lepszą jakość pracy w wybranych zakresach.

Warunkiem tej opcji byłaby jednak rezygnacja ze wsparcia różnych sprzętów i skoncentrowanie się na jednej, wybranej marce. Taka opcja „exclusive” – choć w praktyce zabijałaby wsparcie dla pozostałych marek.

Ponieważ zależy nam na różnorodności wspieranych sprzętów i chcielibyśmy zachować neutralność (nie sugerowanie konkretnej marki), taka opcja byłaby w mojej osobistej ocenie zła, zatem:

We wrześniu wkroczył nowy cennik

Trzeba więc było radzić sobie inaczej – oprócz jak to się pisze „życia na kredyt”, aby oprogramowanie mogło dalej powstawać, udało nam się zrobić rozeznanie – jaka powinna być cena oprogramowania, aby było możliwe jego dalsze rozwijanie i wspieranie. Ceny w tym przypadku oscylowały w granicach 3,5x-4x cen oprogramowania z 2016r. Była to spora dysproporcja. Niestety obecny trend na rynku geodezyjnym jest odwrotny – klienci oczekują coraz niższych cen sprzętu (co się dzieje) – tym samym to samo dotyczy kontrolerów, oprogramowania..itd

Dopasowując się do rynku doszliśmy do granicy, w której jakiś spec od sprzedaży powiedziałby:

„za tę cenę powinieneś sprzedać oprogramowanie i o nim zapomnieć! Nie rozwijać!”

W naszym przypadku tak się jednak nie stało – czujemy odpowiedzialność za sprzedawane produkty i zaufanie odbiorców jest tu ważne. Dlatego też jedyną pozostałą opcją było wprowadzenie nowego cennika, co było deklarowane w grudniu 2016r. przy okazji wpisu na blogu. Pierwotnie nowy cennik miał pojawić się najdalej w okolicach marca 2017r, ale moim osobistym dążeniem było to, aby równolegle z nowym cennikiem zaproponować coś w zamian.

Dlaczego tak?

Cóż…jeśli ktoś planuje zakup sprzętu i kalkuluje ceny oprogramowania, zderzając się z dużo wyższym cennikiem może zdać sobie sprawę, że opłacalność takiego rozwiązania będzie mniejsza. Inną sprawą jest fakt, iż niektórzy użytkownicy przyzwyczajeni do szerszego pakietu wsparcia dla sprzętu droższych marek (np. Trimble czy Leica), oczekują podobnej jakości wsparcia w przypadku projektów PowerGPS czy RaportyGPS, gdzie przy obecnych cenach mieliśmy bardzo mało czasu na wsparcie (którego jednak nie odmawialiśmy, nawet jeśli tego czasu oficjalnie brakowało – więc nie było różowo).

Szukając optymalnego rozwiązania tej sytuacji i poświęcając na to sporo czasu i nieprzespanych nocy, stanęliśmy zatem przed wyborem: czy zaprzestać dalszych aktualizacji i wsparcia licencji (zachowując obecne ceny), czy też zmienić charakter sprzedaży oprogramowania i sam cennik.

Sensowym wyborem okazała się zmiana cennika i podążenie za trendem wyznaczanym przez duże firmy, a mianowicie – wprowadzenie abonamentowego systemu dystrybucji (wynajem oprogramowania / subskrypcje / licencje limitowane czasowo), który przynosiłby stałe źródło przychodu, umożliwiającego prowadzenie stabilnego rozwoju obu programów.

Z drugiej strony – nie jesteśmy w SkyRaster fanami takich rozwiązań, dlatego też stwierdziliśmy, iż wersje bezterminowe bez ciągłej autoryzacji powinny być dalej dostępne – co oznacza, iż dla osób zainteresowanych dotychczasową formą licencjonowania (lub posiadaczy dotychczasowych licencji bezterminowych) nic się nie zmieni (poza cennikiem).

W dalszym ciągu użytkownicy starszych wersji będą mogli bezpłatnie dokonać aktualizacji czy korzystać z posiadanych, zakupionych wcześniej modułów w takiej formie jaka została nabyta przy zakupie (bezterminowa) – jednakże cennik wersji bezterminowych musiał zostać zwiększony. Tutaj udało nam się wypracować kompromis (niższy wzrost cen, niż w naszych wyliczeniach, czyli wciąż ryzyko finansowe). Wyrównujemy również rabat na kolejne stanowiska Raportów do poziomu znanego z PowerGPS (50% wartości licencji, zamiast 70% rabatu).
Dotychczasowe ceny, jakie obowiązywały za wersje bezterminowe będą obowiązywały dla wersji abonamentowych 1-rocznych, dodatkowo wprowadzamy również możliwość subskrypcji programów w abonamencie 3-miesięcznym oraz półrocznym.

Natomiast dla użytkowników lub w przypadku dystrybucji wymagającej częstszych aktualizacji lub lepszego wsparcia (np. wdrożeń w ciągu paru dni, zamiast paru tygodni lub miesięcy lub gwarantowanej dostępności pod mailem lub telefonem) utworzyliśmy 2 płatne pakiety serwisowe (wsparcie rozszerzone i wsparcie dedykowane), które mają pomóc bardziej wymagającym klientom w podjęciu decyzji.

Odnośnik do cennika w postaci PDF znajdziecie tutaj.

System abonamentowy

To wspomniana nowość, która umożliwi przy dotychczasowym budżecie roczną pracę z oprogramowaniem.
Zaletą wyboru licencji abonamentowych będzie również kwestia dostępności najnowszej wersji – w przypadku wyjścia III serii oprogramowania, dla wersji bezterminowych będzie przewidziany płatny upgrade (ulepszenie z serii II do III), natomiast w przypadku wersji abonamentowych będzie można korzystać z serii III bez dodatkowych opłat (poza standardową opłatą abonamentową).

Jeśli więc zauważycie, że zestawy z PowerGPS w dystrybucji podrożały – cóż… to nie decyzja dystrybutorów (aby więcej zarobić), lecz nasza (aby móc utrzymać dalszy rozwój oprogramowania) – ponieważ wzrost cen obejmuje każdy kanał sprzedaży.

Wersje „bez RTK”

W ramach rozwoju oprogramowania otrzymywaliśmy również zapytania typu:

nie chcę korzystać ze sprzętu RTK – wystarczy mi wbudowany GPS – czy PowerGPS-a mogę dostać taniej?

I coż… zapytanie ma w tym przypadku sens, ponieważ dokładność geodezyjna wymaga sporych nakładów (kilkanaście tysięcy złotych na sprzęt, ok. półtora tysiąca zł rocznie za poprawki RTK..itd), a posiadając telefon i oczekując dokładności do paru metrów – jest zupełnie inaczej. Z drugiej strony w sklepie Google Play ciężko znaleźć oprogramowanie z taką ilością funkcji obliczeniowych, które obojętnie czy w geodezji czy w GISie zdecydowanie mogą pomóc w pracy.

W rezultacie eksperymentalnie od wersji 2.12 wprowadziliśmy też nową wersję PowerGPS (bez RTK) – np. do zastosowań w GISie. Ta wersja jest ponad połowę tańsza, zatem dla osób zainteresowanych programem bez obsługi RTK – cena wersji wieczystej PowerGPS jest nawet lepsza niż w starym cenniku!

Promocje

Wraz z nowymi wersjami (które wniosły sporo nowych rzeczy) zawitała także promocja listopadowa, która pozwoli Wam nabyć programy z bardzo atrakcyjnym upustem. Promocja może być też atrakcyjna dla osób, które chciały zakupić program jeszcze za czasów obowiązywania starego cennika, ale nie zdążyły. Teraz macie okazję!

Aby niepotrzebnie nie przedłużać wpisu, streśćmy jak to wygląda:

 • kiedy obowiązuje promocja? od 11 listopada do 18 listopada (tydzień niskich cen!)
 • kogo obowiązuje promocja? wszystkich, czyli: użytkowników końcowych (firmy prywatne i instytucje) oraz dystrybutorów i pośredników
 • kiedy naliczany jest rabat? przy wystawianiu fv (rabat modyfikuje cenę finalną)
 • czy promocje się sumują? tak – czyli: jeśli Twój zakup obejmuje promocja (np. dodatkowe stanowisko po 50%), to rabat naliczany jest od finalnej ceny z uwzględnieniem innych naliczonych domyślnie promocji (okazja!)
 • czy opcja zakupu dodatkowych stanowisk jest objęta promocją? oczywiście! obojętnie czy jesteś nowym użytkownikiem i kupujesz program w wersji PRO, czy też masz już program i dokupujesz moduł czy dodatkowe stanowisko – możesz skorzystać z tej promocji
 • jakie są warunki promocji? wystarczy złożyć zamówienie i dokonać przedpłaty w czasie obowiązywania promocji
 • czy promocja obejmuje zakup sprzętu (np. Ultra-Adaptery, uchwyty, zakup dalmierza z oprogramowaniem, usługi programistyczne)? promocja listopadowa obejmuje tylko licencje na oprogramowanie RaportyGPS II (Windows PC), RTK PowerGPS II , PowerGPS II (Android) oraz Emulator Dalmierza Disto (Windows Mobile)
 • najistotniejsza kwestia – jakie rabaty w promocji?
  • wersje bezterminowe – 25% rabatu!
  • wersje abonamentowe50% rabatu!

Czy to oznacza, że np. wybierając abonamentową wersję RaportówGPS na rok, zapłacimy za licencję zaledwie 12zł za miesiąc?

Cóż…podliczmy: (289zł netto x 50% rabatu = 144,5zł rocznie = 12zł miesięcznie) – a jednak!

Jeśli zdecydowalibyśmy się na pakiet: RaportyGPS II PRO i RTK PowerGPS II PRO – zamiast płacić 1644,04z za wersję bezterminową zapłacimy zaledwie 1233zł netto!  W przypadku wersji abonamentowej (1 rok) wychodzi jeszcze taniej: ok. 75zł netto miesięcznie (898zł za cały rok).

Zamówienia możecie składać poprzez dedykowane strony:

RaportyGPS – http://raportygps.pl/zakup

PowerGPS – http://powergps.pl/zakup

Wracam zatem do prac nad kolejnym wydaniem programów (2.13 – tak, jeśli kupisz program w wersji 2.12, aktualizacja do wersji 2.13 będzie bezpłatna), a Was zachęcam do pobrania aktualizacji nowej wersji aplikacji i przeczytania wpisów dedykowanych programom (dla PowerGPS opublikowaliśmy parę ciekawych filmów).

2 responses on “Azymut na PowerGPS i Raporty – wersja 2.12

  1. Marek Kupaj Post author

   Sam pierwotnie myślałem o zawodzie geodety, ale duża potrzeba obliczeń i radzenia sobie z nimi (oraz pewnie zainteresowanie komputerami) wytyczyła trochę inny kierunek rozwoju (bardziej programistyczny). Zawsze można zawód zmienić – problemem jest tylko to, jak ułożyć sobie czas i zapewnić funkcjonowanie na czas przebranżowienia.

   Każdy zawód ma swoje wady i zalety… A na głowę czasem kapie – szczególnie na testach w okresach jesienno-zimowych. W odróżnieniu od typowego podejścia, stosowanego w większych firmach (gdzie programista tylko koduje, nie testuje rozwiązań w terenie), ja mam okazję realizować zarówno projektowanie, programowanie, jak i wypady w teren. Zabiera to więcej czasu, z drugiej strony sprawia, że naocznie zbiera się lepsze doświadczenia, niż bazując tylko na opiniach testerów. A zawód programisty, o ile nie wymaga częstego wychodzenia w teren w czasie aktywnego testowania, to czasem zmusza do pracy w godzinach bardzo odbiegających o tych normalnych (np. na czas konserwacji czy nadrabiania zaległości w obsłudze zgłoszeń serwisowych). Podsumowując – praca też nie jest lekka i czasem też się zastanawiam, co by było gdybym zajmował się czymś innym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *