Aktualizacja, powiedzmy, noworoczna

Poprzedni wpis zdecydowanie nie należał do krótkich! Był jednak treściwy w informacje ogólne. W tym wpisie za to mniej ogółów, więcej detali na temat bieżącej aktualizacji.

Przedstawiam zatem aktualizacje i skróty do programów, abyście mogli pobrać i użytkować nowe wersje. W przypadku nowo-wydanych programów, publikowane będą również pliki sum kontrolnych.

Zaczynam od funkcji, jaką dawno temu planowałem na maj 2017 roku:

Sonda Dynamiczna II

Program do obsługi pomiarów z sondowania dynamicznego (rozwijany w oparciu o współpracę z warszawską firmą Geolab – pozdrawiamy!) nie oparł się pokusie aktualizacji – i tym samym mamy do zaoferowania kolejną wersję programu – 2.05.

Informacja o wejściu do dystrybucji serii II nie była jeszcze nagłaśniana – prowadzone były prace, związane z testami nowego modułu SLVT i FVT (stworzonego w 2017r) w jednostkach badawczych (celem weryfikacji poprawności działania). Moduł rozszerza możliwości aplikacji o możliwość wykorzystania sondy stożkowo-krzyżakowej SLVT czy ścinania krzyżakami (badanie SD+FVT) – dzięki czemu spektrum użycia programu w zakresie pomiarów dynamicznych powiększa się.

Z informacji od firmy Geolab, która zajmuje się nadzorem nad kwestiami merytorycznymi programu, wiemy, że moduł działa prawidłowo – stąd też zaszły również zmiany w instrukcji, dostosowując ją do obecnej postaci programu.

Każdy z użytkowników programu Sonda w serii II ma możliwość bezpłatnej aktualizacji do serii II – przy czym w przypadku chęci nabycia modułu SLVT+FVT – można to zrobić nawet z rabatem noworocznym i oszczędzić.

W ramach ostatnio dystrybuowanych aktualizacji (wersja 2.05), oprócz zmian w instrukcji, doszły nowe rzeczy – jedna to poprawka związana z wykazywaniem wartości średnich na arkuszu, druga to opcja związana z lepszym przenoszeniem danych z pomiaru na komputer.

Metody wpisywania karty sondowania

W dotychczasowych wersjach programu Sonda, dane po prostu wpisywało się w tabeli. Można oczywiście było wpisać je w innym programie (np. jeśli ktoś miał zapisane w Excelu i chciał je przenieść) – ale obojętnie gdzie wpisujemy, zawsze musimy ten czas poświęcić.

Zakładając, że chcemy wprowadzić dane z 4m sondowania, załóżmy z uwzględnieniem najważniejszych pól:
– tabeli liczb uderzeń N10 (40 wartości)
– daty sondowania
– numeru sondowania
– numeru zamówienia
– miejsca sondowania (lokalizacji)
– wsp. geograficznych otworu / miejsca badania

Ile czasu potrzebuje operator programu na wprowadzenie tych danych?

Wykonując testowe podejście – wpisałem 3x same dane z tabeli (w 2 seriach, 1 seria to notowanie w szkicowniku, 2 seria to przepisywanie do komputera) i przy każdym przypadku mierzyłem czas. W efekcie średni czas na uzupełnienie i późniejsze przepisanie danych do komputera wyszedł na poziomie 2 minut*.

*wykorzystałem przykład i przepisywałem dane bez przerw (w terenie trzeba czekać na wynik pomiaru)

Dla pracownika, obsługującego 1 pomiar dziennie być może nie będzie to problemem, ale jeśli pomiarów mamy kilkadziesiąt?

No właśnie, a teraz spójrzmy, ile czasu jest potrzebne jeśli:
1) zamiast wpisywania w szkicowniku, wpiszemy je w telefonie
2) zamiast wpisywania w komputerze, przekopiujemy je z telefonu do komputera

Wykonałem więc kolejne pomiary (też po 3 w serii), tym razem, zamiast notatnika wykorzystałem telefon z Androidem (i nową wersją RTK PowerGPS II PRO na pokładzie – czyli 2.13), natomiast dane wprowadzałem przy pomocy długopisu-rysika (bo tak zapewne byłyby wprowadzane w przypadku terenowym – trzymając rękawicę, nierzadko ubrudzoną błotem i w niej rysik, aby móc efektywnie korzystać z telefonu).

Wykorzystanie nowego modułu w PowerGPS, obsługującego karty sondowania, było wygodniejsze, niż wpisywanie ręcznie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak ciekawie możne wyglądać wprowadzanie danych w ten sposób, polecam film, stworzony na tę okazję:

Moduł umożliwiający współpracę z programem Sonda Dynamiczna (PC) nie wymaga dodatkowych modułów komunikacyjnych. Jeśli posiadacie program SD10 wystarczy skorzystać z PowerGPS w wersji z obsługą sprzętu geodezyjnego RTK (RTK PowerGPS II PRO – tu można uzyskać nawet centymetrowe dokładności pomiaru miejsc sondowania) lub wersji GIS (PowerGPS II PRO – bez obsługi sprzętu RTK, gdzie dokładność bazuje na dokładności GPS autonomicznych – czyli waha się w granicach 1.5-4m).

Program Sonda możecie ściągnąć z programyskyraster.pl lub (sondasd10.pl), ew. skorzystać z bezpośredniego linku.

Labor Tech 2 PRO

Labor Tech 2 PRO uzyskał ostatnio poprawkę związaną z prezentacją wydruku zbiorczego w odwrotnym kierunku (tj. od frakcji iłowej do kamienistej – w niektórych przypadkach takie podejście jest wykorzystywane).
Jeden z wieloletnich użytkowników aplikacji p. Tomasz napisał do mnie maila informując mnie, że w zakresie wydruku zbiorczego funkcja ta nie działa tak jak powinna i czy byłaby możliwość poprawienia tej funkcji. Jak sprawdziłem, ten problem należał do relatywnie prostych w poprawieniu i weryfikacji, więc ciężko mi było odmówić prośbie.
I tak użytkownik, który zakupił licencję w 2011r. po 6 latach od zakupu wciąż może (bezpłatnie) zaktualizować program do najnowszej wersji.
Czy muszę wspominać, że p. Tomasz był zadowolony z takiego obrotu sprawy? Nie będę przytaczał maila i się chwalił, ale właśnie o to chodzi, aby rozwiązania dostarczane przez nas były użyteczne!

Planowana aktualizacja udostępnia również inne usprawnienia, wykonane od ostatniej aktualizacji programu w zeszłym roku.

Program LT2PRO jest dostępny w domenie programyskyraster.pl.

RaportyGPS II PRO

RaportyGPS to program, który umożliwia geodetom wygodne przygotowanie raportów, które są wymagane obowiązującym prawem do ośrodków geodezyjnych.

W wersji 2.13 (58-mej już aktualizacji, licząc od marca 2014r.) pojawiło się 32 zmian/poprawek, w tym, z istotniejszych rzeczy, o których warto wspomnieć:

– obsługę pomiarów offsetowych na 3 pkty w wychyleniu (z formatu RAW Fieldgenius)
– obsługę nowych kolumn pomiarowych, związanych z wychyleniem
– usprawnienia w zakresie porównania i masowych zmian z modułem EDV2
– poprawki w zakresie formatu RW5 i wcięć ze zdublowaną numeracją
– usprawnienia w zakresie formatu JXL i odczytu offsetów
– nowy sposób generowania danych (tworzenie katalogu projektowego i kopiowane danych)

Pełny wykaz znajdziecie w dedykowanym wpisie – na blogu Raportów:

RTK PowerGPS II PRO

PowerGPS to system pomiarowy (obecnie tylko na Androida), który umożliwia wygodne dokonywanie pomiarów związanych z położeniem – czy to wykorzystując GPS (wbudowany, zewnętrzny, geodezyjny RTK) czy dalmierz.

W wersji 2.13 otrzymał ok.40 zmian.

Ale najistotniejszą rzeczą, jakie odróżnia wcześniejsze wersje PG jest wstępna obsługa pomiarów w kompensacji. Dzięki współpracy z firmą Art-Geo GNSS, która wypożyczyła nam w 2017 taki odbiornik, mieliśmy możliwość dostosowania i weryfikacji pracy urządzenia i programu pod kątem pomiarów w wychyleniu (z odchyloną tyczką).

Drugą ciekawą rzeczą, jest wspomniane na początku wpisu, nowego zastosowanie PowerGPS – w branży geologiczno-geotechnicznej czy też usprawnienia w zakresie szybkiego przypisywania kodów.

Więcej na ten temat znajdziecie w tym wpisie.

Zapraszamy do pobierania

Programy można pobrać, korzystając z załączonych w tekście linków lub ze stron projektów.

Zgodnie z zapowiedziami, przedłużamy także wersje demo (do połowy lutego), natomiast do 10-tego lutego przedłużamy promocję noworoczno-świąteczną. Dzięki czemu będziecie mogli nabyć programy z rabatem 15% (wersje bezterminowe) lub 30% (wersje abonamentowe).

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *