A teraz krótki wpis o nowościach w SkyRaster

Dzisiejszy wpis będzie trochę inny niż ostatnie wpisy na blogu, traktujące głównie o Raportach GPS, choć oczywiście tego programu nie pominę we wpisie 🙂 Tym razem krótkie posumowanie ważnych zmian w dwóch projektach, które były na warsztacie w ostatnich 2 tygodniach:

Raporty GPS

rgpsA więc tak: Raporty GPS dobrnęły do kolejnych aktualizacji, podając za stroną o aktualizacjach, pojawiły się trzy wersje, z czego dwie dzisiaj. Pełny opis zmian zostawiam zainteresowanym na stronach:

W skrócie: dość pokaźne ulepszenia, m.in. możliwość definiowania własnych projektów (wprowadzenie nowego formatu wymiany danych GPS *.RGPS), szablonów kolumn, dodanie obsługi formatu RAW (FieldGenius), dodawania pikiet do bieżącego zestawu punktów pomierzonych, dzielenie projektu na dni i wiele wiele innych zmian.

Labor Tech 1 PRO

LtechOprogramowanie do oznaczania wilgotności optymalnej i wskaźnika zagęszczenia doczekało się drobnych zmian (dedykowanych wykorzystaniu aplikacji w jednostkach GDDKiA), jednakże najbardziej istotną sprawą, jeśli chodzi o program było poprawne przejście procesu walidacji programu.

Innymi słowy: program LT1PRO czyli zmodernizowana wersja Labor Techa 1, uwzględniająca obliczenia z uwzględnieniem niepewności pomiarowych, został sprawdzony pod kątem poprawności i zgodności obliczeń niepewności – bazując na obliczeniach dokonanych przez zewnętrzną aplikację, która służy tylko i wyłączenie jednemu celowi – wyznaczeniu niepewności pomiarowych.

raport-z-walidacji
Fragment raportu z walidacji, zawierającego porównanie obliczeń obu programów (po prawej LT1PRO)

W przypadku Labor Techa 1 PRO mamy do czynienia z dodatkową procedurą wyznaczania niepewności – chodzi o sytuacje, której wspomniany program wzorcowy nie obsługiwał – czyli ustalenie niepewności pomiarowych dla wartości optymalnych (które uzyskiwane są z interpolacji). Tak więc dzięki walidacji można mieć pewność, iż aplikacja powinna produkować wyniki zgodne z założeniami. Moduł wyznaczania niepewności umożliwia bardzo szybkie obliczenie niezbędnych wartości, tak więc nieważne, czy oczekujemy tylko uproszczonej informacji o niepewnościach, czy też potrzebujemy pełny wykaz wartości pośrednich i pochodnych cząstkowych – wszystko to można uzyskać w programie Labor Tech 1 PRO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *